7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır? sorusu sık sık karşılaştığımız bir sorudur. Mermer evlerin girişinde, banyoda, mutfakta ve salonda kullanılan şıklık ve doğallığı aynı anda veren ürünlerdir. Özellikle son yıllarda üretilen farklı renk ve desenlere sahip mermer modelleri ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçaları haline gelmiştir. Dekorasyonda kullanılan bu ürünler zaman içerisinde matlaşarak parlaklığını kaybeder. Kötü ve kirli bir görüntüye sahip olabilir. Bu nedenle belirli aralıklar ile mermer cilası yapılmalıdır. Mermer temizleme hizmeti veren firmalar bu işlemi yüksek fiyatlar ile yapmaktadır.Beylikdüzü temizlik şirketi olan firmamız sizlere evde nasıl cila yapılır ddetaylı bir şekilde anlatmaktadır. Bu nedenle cila  işlemini evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Uygun yöntem ve doğru ürünler kullanılarak profesyonel mermer cilası işlemini yapabilirsiniz.

Mermer Cilası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mermer cilası nasıl yapılır sorusunun yanıtını ararken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara değinerek verebiliriz. Cilalama işlemi sırasında mermere geri dönüşü olmayan zararlar vermemek ve iyi sonuç alabilmek için bu noktalara dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayacak olursak;

  • Cila işleminde kesinlikle herhangi bir asit kullanılmamalıdır. İçeriğinde asit bulunan ürünler mermerin yapısını bozar. Bozulan mermer aşınır ve zarar görülür. Kullanılmaz hale gelir.
  • Cila malzemesi almadan önce mermerin yapısını mutlaka öğrenmelisiniz. Mermer yapısına özel olarak üretilen ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Kültürlü mermer kullanıyorsanız kesinlikle aseton çözelti içeren cila maddesi tercih etmemelisiniz.
  • Cila işlemi yaparken mermeri çizmemek için sert ve aşındırıcı metal temizlik araçları kullanılmamalıdır. Metal araçlar temizlik yaparken mermerin kırılmasına da neden olur.
  • Doğal mermer hassas yapısı olsa da çok dayanıklıdır. Bu nedenle kısa periyotlar ile cilalama işlemi yapabilirsiniz.

Sıraladığımız kriterlere uyarak dilediğiniz zaman evinizde bulunan mermerleri cilalayarak ilk gün ki hali ile kullanabilirsiniz.

Mermer Cilası İçin Kullanılabilecek Ürünler

Mermer cilası nasıl yapılır  sorusunun bir cevabı da kullanılabilecek ürünlerin özelliği ile ilgilidir. Ürünler mermerin özelliğine göre  seçilmelidir. Genel olarak bakıldığında kullanılan temel malzemeler vardır. İlk olarak mermerin üzerinde kalan su ve kireç kalıntılarını eritmek için yüzey temizleyici tercih edilir. Yapısı naylon, hafif ya da orta sertlikte fırça gereklidir. Üzerinde oluşan kalıntıları gidermek için temiz su kullanılır. Cilalama işleminin olmazsa olmazı polimer cila maddesidir. Cilalama işleminin başarılı sonuç vermesi için cila malzemesi kullanmadan önce mermerin temiz ve pürüzsüz olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede kullanılan ürün mermere daha iyi nüfuz eder ve mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz.

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?
Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Mermer Cilalama Pedleri

Mermer cilalama pedleri beş farklı çeşittir. Renklerine göre özellikleri ayrılır. Beyaz ped, yeşil ped, siyah ped, kırmızı ped ve mavi peddir. Beyaz ped modeli en sık tercih edilen peddir. Kırmızı ped mermerin genel ve günlük temizliğinde tercih edilmektedir. Mavi pedler kuvvetli çözücü içeriği bulunan temizlik malzemeleri ile birlikte mermerin ovalanması için kullanılır. Yeşil ped cilalama işlemi tekrarlanırken kullanılır. İlk cilalama maddesini kaldırır ve ikinci tekrara mermeri hazırlar. Siyah ped çok ser ve aşındırıcı özelliği ile bilinir. Mermer cilası işleminin ilk aşamasında eski cila maddesini mermer üzerinden sökmek için kullanılır. Temizlik içinde etkin bir üründür. Farklı amaçlara cevap verebilecek ped modelleri bulunmaktadır. İhtiyacınız olan ürünü tercih ederek tatmin olacağınız cilalama işlemini yapabilirsiniz.

Mermer Cilalama İşlemi Adımları

Evde Mermer cilası nasıl yapılır? ev ve iş yeri dekorasyonunda mermer kullanan kişilerin ortak sorunudur. Cilalama işlemi zımparalama, temizleme ve cilalama olmak üzere topla üç adımdan oluşmaktadır.

Zımparalama Adımı: Zımpara işlemi ile mermer yüzeyinde bulunan leke ve kir kalıntıları giderilir. Bu işlemi yaparken son derece dikkatli olunmalıdır. Mermer yüzeyi aşınarak çizilebilir. Özellikle kültürlü mermer modellerinin üzerinde koruyucu kaplama yapılır. Bu kaplama malzemesi sert uygulamalar sonucunda aşınabilir. Yüzeyi aşınan mermer ne kadar cilalanırsa cilalansın mutlaka mat görünür.

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?
Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Temizleme Adımı: Mermer temizleme adımında uygun yüzey temizleyici yeterli miktarda püskürtülür. Yüzey temizleyicinin lekelere etki etmesi için yaklaşık 15 dakika kadar beklenir. Bekleme süresi bittikten sonra uygun fırça modeli ile fırçalanır.  Fırçalandıktan sonra temiz su ile mutlaka durulanmalıdır. Temizlik tamamlandıktan sonra mermer cilalama işlemine hazırdır.

Cilalama Adımı: Cilalama adımında uygun cila maddesi ve yüzeye uygun cila pedi kullanılır. Piyasada yer alan ped modelleri mavi ped, kırmızı ped ve beyaz peddir. En sık tercih edilen ped beyaz ped çeşididir. İşlemin etkinliğini artırmak için presli kova kullanabilirsiniz. Cila maddesini presli mob kovasının içerisine dökün. Mob üzerine kullanacağınız pedi takın ve ıslatın. Cila maddesi ila ıslanan pedi tüm mermer yüzeye eşit olarak sürün. İstenilen parlaklıkta mermer elde edebilmek için cilalama işlemini en az üç defa tekrarlamanız gerektiğini unutmayınız. İşlem tamamlandıktan sonra cilanın kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra mermer üzerinde parlak görüntüyü görebilirsiniz.

Mermer Neden Cilalanır?

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır? sorusundan sonra en çok sorulan diğer bir konu ise neden gereklilik duyulduğudur. Mermer döşeme ve dekorasyon ürünleri doğru bakım ve onarım yapıldığında uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılabilir. Mermer cilalama işlemi mermer şıklığını sağlar. Mermerin ömrünü uzatır. Yapısını besleyerek olumsuz durumlardan etkilenmesini engeller. Mermerin kırılmasını ve aşınmasını engeller. Mermer üzerinde bulunan desenlerin ve renklerin canlılığını her zaman korur. Mermer üzerinde bulunana boşluklar cila maddesi ile doldurularak kırılganlığı önlenebilir. Mermerin kullanım süresini uzatmak ve modern görüntüsünü kaybetmemek için cilalanması önemlidir.

Mermer Cilası İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır? dedikten  sonra dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İlk olarak cilalanan alan en az beş saat kullanılmamalıdır. Cilalama işleminden sonra nemli kurulama mobu ile silinmelidir. Cilalama işlemi kısa sürede tamamlanabilir. Ancak kuruması zaman alır. Cila maddesi mermer üzerine kaynar ve mermerin bir parçası haline gelir. Bu nedenle tekrar cilalama işlemi yapılacağı zaman eski maddenin sökülmesi gerekmektedir. Uygun fiyatlarda cila malzemelerini temin ederek dilediğiniz zaman bu işlemi evinizde yapabilirsiniz. Cilalama işlemini en az yılda bir defa yapmanızı tavsiye ederiz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.