7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Elle Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Elle Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Elle Mermer Cilası Nasıl Yapılır? sorusuna geçmeden önce cilalar konusunda kısa bir bilgi verelim. Mermer evlerde ya da bazı iş yerlerinde çok kullanılan bir dekorasyon malzemesidir. Hem parlak ve ışıl ışıl görünmesi hem de daha yoğun bir temizlik ve ferahlık hissi vermesi açısından çok tercih ediliyor. Mermerlerinizin her zaman bakımlı, temiz ve parlak kalması için temizlik sırasında dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Mesela mermerlerinizi silerken kesinlikle asit bazı bir temizlik malzemesi kullanmamalısınız. Buna benzer bir şekilde eğer günlük olarak temizleyecekseniz Arap sabunu haftalık ya da aylık olarak temizleyecekseniz de soda size yardımcı olacaktır.

Elle Mermer Cilası Yapımı ve Mermer Cilaları

Elle mermer cilası nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamak için öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki iki çeşit cila vardır. Polimer ve kristalize ciladır. Her ikisi de temizliğini ve bakımını yapmış olsanız da zamanla parlaklığını yitirmiş olan mermerlerinizi çok kısa bir süre içerisinde aynı ilk günkü parlaklığına döndürebilir. Polimer cilaların daha az kalıcı olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Çok daha uzun süre parlak kalmasını isterseniz kristalize cila daha uygun bir malzemedir.

Ama evde kendiniz yapmak isterseniz sizin için uygun olanı polimer ciladır. Çünkü kristalize cila için ayrı bir cila makinesi ve de profesyonel bir uzmanlık gerekebilir. Yani kristalize cila için bir firmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Mermer yüzeyle kaynaşıp ona daha çok nüfus eden kristalize cila evde kendinizin mermer parlatma için kullanabileceği bir ürün değildir.

Elle Mermer Cilası Nasıl Yapılır?
Elle Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Mermer Cilası Nasıl Yapılır ve Polimer Cila

Elle mermer cilası nasıl yapılır sorusunun yanıtı elle polimer cilayı nasıl yapabileceğiniz sorusunun yanıtı ile aynıdır. Çünkü elinizle mermerlere ancak polimer cila uygulaması yapabilirsiniz. Polimer cia herhangi bir kimyasal maddeler satan dükkândan ya da hırdavatçı gibi bir yerden alabileceğiniz bir malzemedir. Kullanımı kolay ve elinizle yapmaya müsaittir. Ama cilalama işlemine geçmeden önce de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusudur. Kendiniz mermerleri parlatmak istediğinizde öncelikle bazı küçük önlemler almanız gerekiyor.

Elle Mermer Cilası Konusunda Ön Hazırlık

Elle mermer cilası nasıl yapılır?sorusuna ön hazırlık olarak mermerlerinizin daha önce cilalanıp cilalanmadığından emin olmanız gerekiyor. Daha önceden cilalanmışsa ve kalıntıları varsa önce kimyasal maddelerle temizliğini yapmalısınız. Daha önce cilalardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun için asit içermeyen temizlik ürünleri ya da soda kullanabilirsiniz. Mermerlerinizi cilalanmadan önce tamamıyla temiz, kuru ve diğer cila izlerinden arındırılmış olmalıdır. Daha sonra ise işlem bir kaç saatten daha uzun süreceği için bu alanı kullanıma kapatın. Yani üzerinden insanların geçmesine bir süre mutlaka izin vermeyin.

Elle Mermer Cilası Yapımının Püf Noktaları

Elle mermer cilası nasıl yapılır? konusunda başlamadan önce gerekli olan tüm malzemeleri hazır bulundurun. Çek pasınız, ya da nemli bir paspasınız hazır bulunsun. Çünkü bu alandan fazla uzaklaşmamanız gerekiyor. Polimer cila kutunuz da yanınızda dursun. Öncelikle beş ya da on metrekarelik bir alan için 100 ml kadar polimer cilayı bu alana sürün. Mermer yüzeyin genişliği ne kadarsa o kadar bir cila sürmeniz gerekiyor.

Daha sonra ise paspasınızla yuvarlak ve S biçimindeki hareketlerle bütün cilayı zemine iyice yedirin. Bütün yüzeyi dikkatli bir şekilde ve eşit olacak biçimde cilalayın. Daha kalın ya da ya da daha ince bir katman olmamasına dikkat edin. Çünkü bu işlemi bir kaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir:Beylikdüzü temizlik

Elle Mermer Cilası Kaç Kez Tekrarlanmalıdır?

Elle mermer cilası nasıl yapılır? konusunda merak edilen bir soru da cilalama işleminin kaç kez tekrarlanması gerektiğidir. Aslında bu zeminin neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak değişir. Yani mermer yüzey çok fazla yıpranmış ve hiç parlak görünmüyorsa bu işlemi en az üç kez yapmanız iyi olur. Her yapışınızda dikkatli olunması gereken konu zemin bunu iyice yiyip kuruduktan sonra tekrar etmeniz gerekmesidir. Kurumasından emin olmadan tekrarlarsanız olumsuz sonuçlara karşılaşabilirsiniz. Siz zeminin ne kadar cilaya ihtiyacı olduğunu her kurumadan sonra kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

Elle Mermer Cilası Yapımından Sonra Ne Kadar Beklenir?

Elle mermer cilası nasıl yapılır konusunda işlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra en son kurumadan sonra 4 saat kadar bekleyin. Tam olarak kuruduğundan eminseniz tekrar nemli bir paspasla geçebilirsiniz. Ve bu şekilde de işlem tamamlanmış olur. Artık mermer zemini yeniden insan ya da evcil hayvan trafiğine açabilirsiniz.

Mermerlerinizin parladığını ve işlemin tamamlandığını düşünerek mutlu olabilirsiniz. Mermerlerin solmasının nedeni genelde dış etkenler ya da bakımsızlıktır. Yani mermerlerin gereken malzemelerle temizlenmemesi ya da uzun süre temizlenmemesi bu soruna neden olur. Cilalama ve parlatma konusunda bu bilgileri verdikten sonra son olarak da genel mermer bakımından bahsedip yazımızı sonlandıralım.

Elle Mermer Cilası ve Mermer Yüzeylerin Bakımı

Elle mermer cilası nasıl yapılır? konusunda size bazı bilgiler verdik. Ama bununla birlikte mermerler konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerden de bahsedelim. Öncelikle mermerlere zarar veren bazı maddeleri söyleyelim. Mermerin en önemli düşmanı asittir. Asit bazlı temizlik malzemeleri ya da asitli içecekler mermer zeminde hasar bırakır. Mesela mutfakta portakal gibi asitli  yiyeceklerin suyunun, ya da kola veya şarap gibi asitli içeceklerin mermer üzerinde çok kalmamasına dikkat edin. Mermerlerinizi kesinlikle asitli temizlik malzemeleri ile temizlemeyin. Temizlemek için size yardımcı olacak malzemeler gündelik temizlik için Arap sabunu, genel temizlik için de sodadır. Bu şekilde temizler ve mermerlerinize de özen gösterirseniz daha uzun süre parlak kalmasını sağlarsınız.Firmamız https://www.tusbatemizlik.com sizlere cila nasıl atılır ve hangi işlemler uygulanır,bununla alakalı demo yaparak sizlere cila atma sistemini uygular.Memnun kalacağınızdan eminiz arayın randevu talep edin.Firmamızın farklı departmanlarda hizmetleri mevcuttur.Bunlardan biri olana Dış cephe cam temizliği nasıl yapılır? konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

1 Comments

  • eline koluna sağlık kardeşim allah razı olsun hayırlı günlerin olsun.

Comments are closed.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.