7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Temizliği Nasıl Yapılır? sorusu havaların hafiften ısınması ve baharın göz kırpmasıyla gündeme gelmiş durumda. Cam temizliği temizlik hususunda elbette ki çok önemli bir yerdedir. Çünkü camların titizlikle ve özenle temizlenmesi gerekir. Özenle temizlenmezse eğer su lekesi vs. kalabilmesi olası yerlerdir camlar. Bu yüzden göz korkutucu gelebilir fakat aslında göründüğü kadar da zor değildir. Doğal temizlik malzemeleriyle bile bu konunun üstünden gelmek oldukça kolay denebilir. Öncelikle camların dışı içinden daha kirli olduğundan dolayı önce içinin silinmesi gerekir. Sonra, camlar ne zamanlar silinmeli meselesine gelirsek de camlar kesinlikle güneşli bir günde silinmemelidir. Güneşli bir günde cam silinirse eğer güneşten dolayı lekeleri tam olarak göremeyebilirsiniz. Bulutlu günlerde lekeler daha kolay fark edilir ve sıcak günlerdeki güneşin yakıcılığıyla da temastan kaçınmış olursunuz.

Camlardaki Çizikler İçin

Cam temizliği nasıl yapılır konusunda elbette çizikler de çok önemli. Çizikler için pasta cila ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler, aynı arabaların çiziklerini giderdiği gibi camların da çiziklerini gidermeye yardımcı olur. Başka bir yöntemse diş macunu kullanmaktır. Diş macunu aynı zamanda araçların farlarında ve camların çizikleri için de kullanılır. Diş macununu çiziklerin olduğu yere sürün. Ardından az nemli bir bezle iyice ovalayın. Çiziklerin azaldığı gözle görülür şekilde anlaşılacaktır. İz kalmaması için renkli gazete kâğıdı kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra eldiven giyerek izlerden kaçınmış olursunuz.

Camlar Neyle Silinmelidir?

Cam temizliği nasıl yapılır konusunda bez seçimi de son derece önemlidir. Camlar temizliği hassas yapılması gerektiği için her bezle silinmesi doğru olmayacaktır. Fanila çoğunlukla tercih edilir fakat bazı mikro fiber bezlerin de fanila bezinden çok daha iyi ve etkili olduğu da aşikâr. Cam temizliğinde gazete kâğıdı da uzun yıllardır tercih ediliyor. Üstelik genellikle gazeteyle silinen camlar için pek de deterjan seçimine gidilmez. Basit bir sabun iş görebilir. Sirke de kullanılabilir elbette ki.

Cam Silme Suyunun İçeriği

Cam temizliği nasıl yapılır konusunda önemli noktalardan biridir cam silme suyu. Elbette cam silme suyuna ne konulacağı önemlidir. Örneğin cam silme suyunun içine bir miktar limon koyarsanız camlarınız için daha parlak bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Yine limonla hazırlanmış temizleme suyuyla yapılacak temizlikte bez olarak mikro fiber bez veya gazete kâğıdı kullanılabilir.

Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Cam temizliği nasıl yapılır sorusuna bir diğer cevap da bulaşık deterjanı tabii. Camlarınızı hiç su kullanmadan sadece deterjanla temizleyebileceğiniz gibi, deterjanı suyla da karıştırabilirsiniz. Fakat deterjan kullanırken oldukça dikkatli olunmalı. Deterjan temizlik yapılan yeri kayganlaştırdığı için düşme tehlikesini artırır. Özellikle yüksek katlarda oturanların bunun yerine başka yöntemlere başvurmaları gerekir.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?
Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam hangi deterjanla silinmelidir? Piyasada bulunan birçok deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak alerjiniz olmayan ürünler sizin için cam temizliği alanında tercih edilmesi gereken bulaşık deterjanları arasında bir adım öndedir. Bu yöntemle cam silerken iz kalmaması adına camlarda kalan suyu bezler ile temizleyebiliriz. Aynı zamanda bu temizleme işlemleri için çek pas denilen alette kullanılabilir.

Kullanılabilecek Alternatifler

Cam temizliği nasıl yapılır sorusunun elbette ki birçok cevabı var. Alternatif cevaplar arasında şampuan bile var. Cam silme suyuna şampuan ekleyebilirsiniz. Şampuanla cam silme hem lekelerin daha kolay çıkmasını sağlar hem de camların daha parlak bir görünümde olmasına neden olur. Ayrıca şampuan sayesinde camlar odaya güzel bir koku yayar. Başka bir farklı yöntem olarak  daha önce kullanmayanlar için temizleme suyuna tuz eklenmesi de bir alternatiftir.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?
Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam silme suyu hazırlama sırasında suyun içerisine ne koyarsanız koyun yine de tuz eklediğinizde farkı göreceksiniz. Cam silme suyuna tuz eklediğiniz zaman tuz, aynı şampuan gibi hem camları kolay silmeye yardımcı olur hem de parlamasını sağlar. Bir başka yöntem de sabundur. Suyun içerisine ekleyeceğiniz ve biraz köpürteceğiniz yeşil sabun veya Arap sabunu sayesinde camlardaki parlaklığı görebilirsiniz.

Cam Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe cam temizliği firmaları konusu içinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

  • Cam temizleme işlemine geçmeden önce PVC temizliğinin yapılması gerekli ve önemlidir. PVC pencerelerinin en iyi temizlenme yöntemi; bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanıyla olandır. Arkasından ıslak bir bez ile fazlalığı alarak durulayın.
  • Camın önce temiz kısmını silin. İç tarafı, dış tarafına göre daha temiz olduğundan dolayı iç kısmını soldan sağa doğru silin. Dış kısmını da yukarıdan aşağıya doğru silin. Böylece hangi tarafta leke kaldığını daha rahat görürsünüz.
  • Cam silme suyunun içine çok az yumuşatıcı ve birazcıkta sirke koyun. Böylece camlar daha temiz olacak ve uzun süre de kirlenmeyecektir.
  • Sirkeli suyla cam temizliği yaptıktan sonra bir kat da sirkesiz suyla silin ki sirke kokusu camlardan çıksın.
  • Camları silmek için, kullanacağınız suya biraz yumuşatıcı eklerseniz camlar hem daha rahat temizlenir hem de kolay kolay tozlanmaz.
  • Camları silmenin de elbet bir zamanı vardır. Yani cam sileceğiniz gün, havanın çok fazla güneşli olmamasına dikkat ediniz. Çünkü güneşli havada silinen cam hemen kurur ve lekeler henüz çıkmadan kuruyarak kalır.
  • Cam silmede çek pasları da elbette kullanabilirsiniz. Çek pas kullandığınızda kurulamaya da ihtiyaç duymazsınız.
  • Cam silme esnasında, kurulama yaparken gazete kâğıdı da elbette ki kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar cam temizliği hususunda önemlidir. Bunun yanı sıra cam temizliği için kullanılan malzemeler arasında, cam silmeye uygun temizlik ürünlerinin yanı sıra, cam silmek için sirke, maden suyu, limon suyu gibi doğal malzemeler de kullanabilirsiniz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.