7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Mermer Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusu çok önemli bir sorudur. Evinizde ya da işyerinizde mermer bir yüzey varsa özen göstermelisiniz. Daha uzun bir süre parlak ve pırıl pırıl kalması için temizliğine dikkat etmelisiniz. Evlerde genelde yüzeylerde, banyo veya tuvalette ya da mutfakta kullanılan mermer çok dekoratif ve ışıl ışıl bir görüntü sağlar. Lokanta ya da kafe gibi küçük mekânlarda da çok tercih edilir. Mermer yüzeyler her zaman temiz kalırsa bir mekân çok daha temiz ve ferahmış hissi verir. Mermerler temiz tutulduğunda son derece ışıltılı yüzeylerdir ve dekorasyonda da önemli bir yeri vardır. Bu nedenle de temizliği konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

Mermer Yüzeyler İçin Temizlik Kimyasalları

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusunu yanıtlamak için öncelikle temizlik malzemelerinden bahsetmemiz gerekiyor. Özellikle ev hanımları bazı asit içerikli kimyasalları zor yüzeylerde ve zor kirlerde kullanır. İş yerleri ve çok yağlanmış ya da kireç tutmuş her yer için bu durum geçerlidir. Ama mermer yüzeylerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kesinlikle asitli bir temizlik kimyasalı ile temizlenmemeleri gerekmesidir. Asit mermerin yüzeyine zarar verebilir. Çok daha çabuk solmasına ya da parlaklığını kaybetmesine neden olur.

Mermer Yüzeyler ve Evdeki Temizlik Maddeleri

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusuna ilişkin bir diğer merak edilen konu da evde her zaman kullandığımız organik maddelerin mermer temizliğinde kullanılıp kullanılamayacağı sorusudur. Mesela limon suyu, limon yağı ya da sirke ev hanımlarının kurtarıcısıdır. Bu maddeler hem ucuz hem de her evde her zaman bulunan maddeler olmasından dolayı çok tercih ediliyor. Ayrıca zor kirlerde etkileyici sonuçlar vermeleri açısından da çok tercih ediliyor. Bu yüzden çoğu ev hanımı için vazgeçilmez temizlik malzemeleri. Ama bu durum mermer yüzeyler için geçerli değil. Aman dikkat sakın mermerlerini bunları kullanarak temizlemeyin. Yoksa yine kısa bir sürede parlaklığını yitirme ve bozulma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Mermer Yüzeyler Nasıl Temizlenir Sorusuna En İyi Yanıt

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusuna verilecek en iyi yanıtlardan birisi toz soda ya da karbonattır. Ev hanımları sodanın temizlikte ne kadar etkili olduğunu bilir. Bu durum mermer temizliğinde de etkileyici sonuçlar veriyor. Eğer mermerlerinizi hafta da bir ya da aşırı kirlerden arındırmak için ayda iki kere daha detaylı olarak temizleyecekseniz size bir formül verebiliriz. Bir miktar suya iki yemek kaşığı kadar karbonat ya da soda ekleyin. Bu karışıma aynı miktarda tebeşir tozu ve de bir yemek kaşığı kadar da sünger taşı tozu da ekleyin. Karışım sıvı olmayacaktır. Daha çok macun kıvamına gelir. Bu karışımı nemli bir sünger yardımıyla bütün mermer yüzeye sürün. Ardında bol suyla yıkayıp durulayın. Sonuçtan kesinlikle memnun kalacaksınız.Beylikdüzü temizlik şirketleri tuşba temizliği arayın hizmetin kalitesini sizlerde görün.

Mermer Yüzeyler ve Günlük Bakım

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusuna genel bir yanıt verdik. Ama her gün evinizi silip süpürmeyi seven ev hanımları ya da erkekler ve de herhangi bir lokanta ya da cafe gibi her gün silinmesi gereken bir yerde çalışan işletme sahipleri için günlük temizlik konusunda da bir öneri sunabiliriz. Mermerleri temizlemek için her gün temizlik yapmayı düşünüyorsanız bir kova içerisinde Arap sabunu ilave etmeniz yeterli olacaktır. Ardından yine durulama ve kurulama işlemi yapabilirsiniz. Arap sabunu da her zaman kurtarıcı ve yüzeylere zarar vermeyen bir malzeme olarak tercih ediliyor.

Mermer Yüzeyler Nasıl Temizlenir?
Mermer Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Mermer Yüzeyler ve Zor Lekeler

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusuna bir de zor lekeler açısından yanıt verelim. Eğer boya lekelerinden şikâyetçi iseniz ve mermerlerinizi bir ya da iki damla amonyak katılmış bir çamaşır suyula silip daha sonra iyice kurulamalısınız. Ama lokanta ya da mutfak zemininde en çok karşılaşılan lekeler olan yağ lekeleri için biraz benzin eklenmiş suyla silmeniz daha etkili olacaktır. Mürekkep lekesi varsa da oksijenli su ve amonyak yine size yardımcı olacak temizlik malzemeleri arasındadır. Bütün bunlardan sonra mermerin gerekiyorsa bol su ile yıkanması ve de iyice kurulanması şarttır. Uzun süre mermer zeminde kalan çoğu temizlik malzemesi mermere zarar verebilir.

Mermer Yüzeyler İçin Genel Bakımı

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusuna herkesin vereceği anahtar kelime soda ya da karbonattır. Hemen her evde bulunan bu malzeme yukarıda tarifini verdiğimiz karışımla birlikte kullanılırsa çok daha etkili olur. Ama tebeşir tozu ya da sünger taşı tozu bulamazsanız da sadece soda kullanabilirsiniz. Eğer mutfakta mesela tezgâhta mermer kullanıyorsanız her zaman temiz ve parlak görünmesi için kesinlikle üzerine sıcak bir tencere koymamalısınız. Mermer ayrıca kireç taşı ile aynı yapıda bir malzeme olduğundan dolayı mutfakta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta asili yiyecek ve içeceklerdir. Mesela portakal ya da greyfurt gibi meyvelerin suyu ya da şarap gibi asitli içecekler mermere zarar verir. Bunları da hemen kurulmanız gerekir.

Mermer Yüzeylerin Temizlenmesinde Düzenli Temizlik

Mermer yüzeyler nasıl temizlenir sorusunun anahtar kelimelerinden birisi de düzenli temizlik konusudur. Eğer lekelerin birikmesine izin vermezseniz çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Her yerde olduğu gibi mermer yüzeylerde de günlük temizlik en iyi sonucu verebilir. Böylelikle uzun bir süre pırıl pırıl mermer yüzeylere kavuşursunuz ve de sık sık cilalama ya da diğer profesyonel temizlik konularına ihtiyaç duymazsınız. Mürekkep lekesi gibi çamaşır suyu gerektiren bir temizlik sorununuz olduğunda da sadece gereken bölgeye bir ya da iki damla çamaşır suyu yeterli olacaktır. Çamaşır suyu da yoğun ve gereksiz kullanıldığında mermere zarar veren ürünler arasındadır.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.