7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 7 Adımda Wc Temizliği

7 Adımda Wc Temizliği

7 adımda wc temizliği hususuna geçmeden önce, temizlik son derece önemli bir konu olduğu vurgulanmalıdır. İnsan hayatında en önemli şey hijyendir.

Günümüzde salgın hastalıkların arttığı son dönemlerde ise hijyen konusunda oldukça özenli ve dikkatli olmalıyız. Temizlik çoğu zaman yorucu ve zor olmaktadır. Özellikle tuvalet temizliği daha zahmetli bir hale dönüşebiliyor. Bu nedenle bu hususlara birlikte bakalım.

Çöp Kutularını Boşaltın

Temizliğe başladınız ve sıra tuvalete geldi. Tuvalet tüm aile bireylerinin kullandığı, çok fazla mikrop taşıyan bir alandır. Çoğu zaman zor ve zahmetli olsa da tuvalet en çok özen gösterilmesi gereken bir yaşam alanı bölümüdür.

Tuvalet temizliğine öncelikle çöp kutularını boşaltmak ile başlayın. Yanınıza bir çöp poşeti alıp, tuvalette bulunan çöpleri bu çöp poşetine atın. Daha sonra çöp kovasını güzelce yıkayıp, bir kenara kaldırın.

Lavabo ve Aynaların Temizliği

Çöpleri attıktan sonra sıra lavabolara gelsin. Temizlik yukarıdan aşağı doğru yapılırsa daha doğru bir şekilde temizlik yapmış olursunuz. Lavaboya dilerseniz kimyasal temizleyicilerden, dilerseniz evinizde hazırlayacağınız doğal karışımları lavabonuzun içine dökebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız karışımlar için genellikle beyaz sirke, limon ve karbonat karışımı oldukça etkili olmaktadır.

Eğer kimyasal kullanmak istiyorsanız bunun için piyasada çok fazla ürün bulunmaktadır. Hangi ürünü kullanacağınıza karar verdikten sonra bu karışımları lavabonuza sıkın ve bir süre bekleyin. Bu süre sonunda bir tel yardımıyla lavabonuzu güzelce ovalayın. Son aşamada ise durulayarak işleminizi tamamlayıp, ayna temizliğine geçebilirsiniz.

7 Adımda Wc Temizliği
7 Adımda Wc Temizliği

Duvar Temizliği

7 adımda wc temizliği için 3. adımda ise duvarları temizlemek gelir. Lavabolarda genellikle fayanslar bulunur. Bu fayansların hem kir ve kireçten arınması hem de parlak görünmesi için birçok temizlik ürünü bulunmaktadır. Ancak temizlik ürünü seçerken mutlaka anti bakteriyel olmasına özen gösterin. Daha sonra temizleyicinizi fayanslara sıkın ve kirlerin akmasını bekleyin.

Bu arada derzleri de güzelce ovalayın. Fayansları sildikten sonra deterjan kalıntısını engellemek için güzelce durulayın. Duvarların kirden ve sabundan arındığından iyice emin olun. Deterjan lekeleri ya da su lekeleri istemiyorsanız güzelce kurulayın.

Fayanslarınızda parlak bir görüntü istiyorsanız bulaşık deterjanı parlatıcısı tercih edebilirsiniz. Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra bulaşık parlatıcısını fayanslarınıza sıkıp güzelce kurulayın. Parlak duvara kavuşacaksınız.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir:Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozet Kapağının Dezenfekte Edilmesi

7 adımda wc temizliği için önemli adımlarından biri olan klozet temizliğine geçmeden önce mutlaka oturma alanı kapağı güzelce temizlenmelidir. Mutlaka oturağa ve klozet kapaklarına banyo temizliği için kullanılan kimyasal temizleyiciler ya da kendi hazırladığınız karışım önceden dökülmelidir. Sararma olan yerler varsa beklemek çok daha faydalı olacaktır.

Bekleme süresinin ardından oturak ve kapağı güzelce fırçalayarak kirlerden arındırabilirsiniz. Klozetin ayakları da güzelce temizlenmelidir. Günümüzde sağlık koşulları nedeniyle çoğu insan tarafından pek tercih edilmese de bazı insanlar için kimyasallar vazgeçilmez temizleyiciler olmuştur. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Klozet Temizliği

7 adımda wc temizliği için en önemli adımdır. En çok bakteri ve mikrop bu bölgede bulunur. Bunun için temizleyicinizi güzelce klozetin içine ve kenarlarına dökün. Eski zamanlardan kalma birçok insanın yaptığı gibi bunu çamaşır suyu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu işlemi sirke ve karbonat karışımı ile de yapabilirsiniz. Karışımınızı klozete döktükten sonra kapağını kapatın böylelikle içeride bulunan yoğunluk sebebiyle kireçlerde çözülecektir. Bu şekilde biraz bekleyin daha sonra ise klozeti fırçalayarak güzelce durulayın.

Tuvalet Taşı Temizliği

Eğer evinizde klozet yoksa ya da hem klozet hem normal tuvalet bulunuyorsa bunun için de benzer yöntemler kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu, klor, sirke-karbonat karışımı ya da tuvalet temizliği için kullanılan kimyasal temizleyicilerden tuvalet taşının üstüne ve içine sıkarak bir süre bekleyin.

Daha sonra fırça ile fırçalayarak bolca köpürtün. En sonunda ise bol su ile durulayın. Özellikle kimyasal kullanıyorsanız mutlaka bol su ile durulayın. Aksi takdirde aileniz ve siz bu durumdan olumsuz şekilde etkilenirsiniz.

Zemin Temizliği

7 Adımda Wc Temizliği için gerekli adımları takip ettiğinizde tertemiz bir tuvalete sahip olursunuz. Bahsettiğimiz gibi temizliğe sıra ile başlamak daha etkin ve verimli olacaktır. Bunun için en son zeminleri bırakın.

Tüm bu adımları takip ettikten sonra 7 Adımda Wc Temizliği için son adıma gelinir. Zeminler güzel bir şekilde kir ve kireçten arındırılması maksadıyla deterjanla temizlenir ve yine en son bol su ile durulanır. Bol su ile durulamak son derece önemlidir. Lütfen bu hususa özen gösterin.

Görüldüğü üzere tuvalet temizliği insan sağlığı için oldukça önemlidir. Tüm bakteriler ve mikroplar nerdeyse bu bölgede bulunur. Bu nedenle wc temizliği çok önemlidir. Tuvaletlerinizi mutlaka günlük olarak ve hafta bir kez ise detaylı olarak temizlemelisiniz. Sağlık koşullarınızı iyileştirmek için tuvalet temizliği son derece önemlidir.

Günlük temizlik için Neler Yapılmalı?

Ailenizin ve sizin sağlınız için tuvalet temizliğini günlük yapmanız önemlidir. Bunun için ise beylikdüzü temizlik şirketleri firmamız günlük rutin temizlik için belli adımları takip etmeniz yeterlidir.

Günlük olarak mutlaka çöplerinizi alın. Çünkü bakteriler buraya yerleşebilir.

Daha sonra lavabolarınızı mutlaka bir gözden geçirin. Burada sabun artıkları ve kirler biriktiğinden olumsuz koşullar yaratabilir.

Klozetinizi ya da tuvalet taşını daima temiz tutun. Tuvaletlerde en çok kullandığımız alan bu alandır. Düzenli olarak temizlenmez ise sağlık için tehdit edici unsurlar barındırabilir. Mutlaka bol su günlük rutininiz içinde yer alsın.

Su inan vücudu için ne kadar önemliyse hijyen içinde o kadar önemlidir. Mutlaka sağlığınız için tuvaletlerde bol su kullanın.

Özellikle kimyasal temizleyiciler kullandığınız alanları bol su ile durulamayı sakın unutmayın.  Tüm bu adımları takip ettikten sonra wcniz pırıl pırıl bir görünüme kavuşacaktır.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.