7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Yataktaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Yataktaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Yataktaki lekeler nasıl çıkarılır? Her gece uyurken yattığımız için yatağın temizliği elbette önemli bir faktördür. Ancak evdeki diğer malzemeler ve mekânlar gibi bu kumaşlar da her türlü lekeyi barındırabilir ve dikkate alınmadığında yatağın içine sızarak kokulara neden olabilir. Ayrıca, bazıları sizin ve diğer yatak kullanıcılarının sağlığı için zararlı olabilir ve uykunuzu etkileyebilir. Bu yüzden lekeleri mümkün olan en kısa sürede çıkarmak önemlidir! Her zaman kolay olmasa da, birkaç basit adımla yapabilirsiniz

Yataktaki Tek Lekeleri Çıkarma

Tanımlanamayan tek lekeleri çıkarmak için, önce 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanını 1 litre soğuk suyla karıştırarak bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Ardından bir süngeri temizleme solüsyonuna batırın (bol köpük kullanın) ardından kirli bölgeleri yavaş ve dairesel hareketlerle ovalayın, leke geçtiğinde bir sonraki alana geçin. Gerekirse süngeri tekrar ıslattığınızdan emin olun. Bu, kusurların görünürlüğünü en aza indirmeye ve hatta onları tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yataktaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?
Yataktaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

yatak Kan Lekelerini Çıkarma

Kan lekeleri, 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık sabunu, 1 yemek kaşığı sofra tuzu ve 1 fincan hidrojen peroksit karışımı kullanılarak tedavi edilebilir ve çıkarılabilir. Karışımı lekenin üzerine eşit şekilde sürün ve bir süre (veya kuruyana kadar) bekletin. Son olarak, kalıntıyı kazıyın. Kan lekeleri kalırsa, hidrojen peroksitle nemlendirilmiş beyaz bir bezle silin ve leke çıkınca sıktığınızdan emin olun. (Boyanın kumaştan yatağınıza bulaşmasını önlemek için beyaz bir bez önerilir.) Bu, kan lekesindeki proteinlerin parçalanarak yok olmasına yardımcı olur.

Yataklardaki İdrar Lekelerini Temizleme

Yataktaki lekeler nasıl çıkarılır? Beylikdüzü temizlik şirketi tuşba temizlik sizlere leke çıkarma konusunda detay vermeye devam etmeltedir.Kan lekeleri gibi idrar lekelerini kumaşlardan çıkarmak zor olabilir, ancak özellikle kuruduktan sonra imkânsız değildir. İlk olarak 8 su bardağı suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Hidrojen peroksit ekleyin ve toz tamamen eriyene kadar karıştırın. Ardından, yaklaşık iki damla bulaşık deterjanı (sıvı halde) ekleyin ve bu solüsyonu yatağınızdaki lekeye, ıslanmamasına dikkat ederek uygulayın. Bir süre bekletin ve lekeye 3 ölçü çamaşır tozu ve 1 ölçü sudan oluşan kuru bir köpük uygulayın (lekeli alanlar hala nemlidir). 30 dakikaya kadar bekletin. Son olarak, kalıntıyı kazıyın ve ardından vakumlayın. Saldırınızdan diğer vücut sıvılarını çıkarın

Bunun için kokusuz ev tipi amonyağa ihtiyacınız olacak. Temizlemeye başlamadan önce pencereyi açmayı unutmayın, ardından lekeyi amonyakla ovmak için beyaz bir bez kullanın. Kumaşı ıslatmaktan kaçının! İşiniz bittiğinde, alanları nemli bir bezle silin, ardından kabartma tozu serpin. Alanları dikkatlice vakumlayın.

inatçı Yatak Lekelerini Çıkarın

Bazı lekeleri çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, bir sprey şişesi kullanarak sararmış bölgelere sirke püskürtün ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Şimdi biraz kabartma tozu serpin (lekeyi örtmek için) ve süpürmeden önce biraz ıslanmasına izin verin. Leke kalırsa, lekeli alanı temiz suyla nemlendirin ve ardından kuru borik asit serpin. Şimdi, leke kaybolana kadar alanı bir bezle yavaş dairesel hareketlerle silin. Son olarak, kalıntıları gidermek için alanı kurutun ve vakumlayın. Alanı temiz, nemli bir bezle silin, ardından hafifçe kurulayın.

Kurumaya bırakın

Temizledikten sonra yatağınız kaçınılmaz olarak nemlenecektir ve kullanmadan önce tamamen kurumasını sağlamak önemlidir. Kurumasını hızlandırmak için ılık bir yere koyun, ardından  etrafına fanlar yerleştirin. Kumaşlardaki fazla nemi gidermek için bir mağaza elektrikli süpürgesi de kullanabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Kullanarak Leke Çıkarma

Yatak üzerindeki sarı lekeler çamaşır suyu ile çıkarılabilir. Bunun için bir kâseye 1 su bardağı çamaşır suyu ve 1 su bardağı su koyun. Daha sonra bir bezi bu suya batırın ve dairesel hareketlerle lekeyi silin. Ardından nemli bir bezle silin ve yatağın kuruması için pencereyi açın.

Limon Karbonat Kullanarak Leke Çıkarma

Limon ve karbonat karışımı ile yatağınızdaki sarı lekeleri çıkartabilirsiniz. Bunu yapmak için limon suyunu bol kabartma tozu ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Yataktaki sarı lekeleri temizlemek için bir bez kullanın. Sarı lekeleri sildikten sonra yarım saat bekleyin. Ardından, yatakta kalan karbonat kalıntısını temizleyin. Kabartma tozunun çözücü etkisi, sarı lekeleri çıkarma etkisine sahiptir.

Hidrojen Ve Limon İle Leke Çıkarma

Yataktaki lekeler nasıl çıkarılır? Sarı lekeleri yatağınızdan çıkarmak için karbonat ve hidrojen peroksit karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için yatağınızın sarı lekelerine karbonat sürün ve üzerine biraz hidrojen peroksit dökün ve kabarmasını bekleyin. Ardından, kabartma tozu tamamen kuruduğunda şilteyi vakumlayın. Tüm sarı noktalar kaybolana kadar bu işlemi tekrarlayın. Su ve oksijen karbonat karışımı yerine kabartma tozu kullanabilirsiniz.

Limon Suyu Kullanarak Leke Çıkarma

Limonun asidik bileşeni lekeleri çıkarmada çok etkilidir. Yatak lekeleri için bir sprey şişesine birkaç limon sıkın ve su ekleyin. Daha sonra bu karışımı yataktaki sarı lekelerin üzerine sürün ve bekleyin. Daha sonra limonu sıktığınız yeri pamuklu nemli bir bezle silin.

Karbonat ve Oksijenli Su İle Leke Çıkarma

Tuz karbonat yataklardaki sarı lekeleri çıkarmak için tek başına kullanılabilir. Bunu yapmak için kabartma tozunu biraz suyla karıştırın ve kaynadığında yataktaki sarı lekeye uygulayın. Uyguladıktan sonra yarım saat bekletin. Vaktiniz varsa biraz daha bekleyebilirsiniz. Bekledikten sonra yataktaki kabartma tozunu temiz bir bezle silin.

Yataklarda Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Yataklarınızı düzenli olarak doğal sabun ve su karışımı ile ovalayarak temizlemelisiniz. Bu sayede yatakta sarı lekelerin oluşmasını engellemiş olursunuz. Bu uygulamayı haftada en az bir kez yapmalı ve uygulama sonrasında odanızı havalandırmalısınız. Ardından yatağınızın tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra yatağı örtmeniz gerekir. Yataklarda zamanla sarı lekeler oluşur. Bu yüzden onu kumaştan çıkarmak çok zordur. Bu yüzden lekeden mümkün olduğunca kurtulun, ardından battaniyeyi ve yastık kılıfını güneşte kurutmayı deneyebilirsiniz. Güneş ışığı çarşaflardaki sarı lekelerin solmasına yardımcı olur.

Günlük Yatak Temizlemek

 Biraz uğraşarak yatağınızı gün boyu sağlıklı tutabilirsiniz. Uyandığınızda, çamaşırları ayırmak için her gün sallayın. Yatağınızdaki tozdan nasıl kurtulursunuz. Ardından, yatağı ve yatak odasını şişirmek için oda pencerelerini en az 30 dakika açık bırakın. Bu, gece yatak odanızda soluduğunuz havadan kurtulmanıza ve çarşaflarınızı temiz tutmanıza yardımcı olur. Yatağa hava girmenin bir yolu yoksa yatağın hava alabilmesi için yatağı toplamadan açık bırakın. Her gün yayından sonra bir yatak yapın ve bir yatak örtüsü ile örtün.

Haftalık Yatak Temizliği

 Temiz çarşaf, yatağınızı temiz tutmanın anahtarlarından biridir. Şimdi çarşafların ne sıklıkla değiştirildiği sorulduğunda cevabımız haftada bir oluyor. Haftalık yatak temizliği için nevresim takımını çıkarın ve uygun sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Bu noktada nevresimin rengine ve kumaşına göre bir deterjan seçmeniz gerekiyor.

 Aylık Yatak Temizliği

Aylık temizlik, yatağınızdaki kokuları, tozu ve kiri temizleyebilir. Yatağı ayda bir kez süpürmek, zamanla biriken toz, akar, ölü deri ve diğer kalıntıları temizlemeye yardımcı olacaktır. Temiz bir süpürge başlığı kullanmak önemlidir. Aksi takdirde, kiri yatağınıza geri getirmiş olursunuz. Yatağın üstünü ve yanlarını vakumla süpürün ve mümkünse yatağı aşağı kaldırın. Ardından evrensel bir temizleyici veya sabun ve mikrofiber bezle silin. Sadece hafif nemli bir bezle silin ve sonunda temiz olduğundan emin olun. Yatak tamamen kuruyana kadar çarşafları yerleştirmeyin.

yatakların Eş Zamanlı Temizliği

Yatak dezenfeksiyonu ve temizlik rutinleri en çok zaman alan işlemler olabilir, ancak sonrasında muhtemelen en rahatlatıcısı mevsimseldir. Yatağı 6 ayda bir güneşe maruz bırakmak ve 6 saat dışarıda bırakmak yorucu olabilir ama çok faydalı olabilir. Güneş yatağınızdaki bakterileri öldürdüğü için yine temiz bir yatağa sahip olacaksınız.  Ayrıca yastık ve yorganlarınızı da temizlemeyi unutmayın. Yastık kılıfınızı diğer nevresimlerle birlikte yıkamalısınız.Firmamızın dış cephe cam temizliği nasıl yapılır adlı makalesini inceleyebilirsiniz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.