7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Eviniz İçin Doğal Dezenfektanlar

Eviniz İçin Doğal Dezenfektanlar

Eviniz İçin Doğal Dezenfektanlar Ev ve iş yerimizde temizlik kurallarına dikkat etmeniz bir çok acıdan çok önemlidir. Özellikle her konudan daha önemli olan insan sağlığının korunması ve hastalıklardan uzak tutulması için temizlik en önemli kuraldır. Bu nedenle yaşadığımız ortamların hijyenik olması gerekmektedir. Evimizin en iyi şekilde temizlemek, he eşyanın temiz olduğundan emin olmak isteriz. Mikroplar her ortamda yaşayabilen ve çok kolay yayılabilen canlılardır. Ama bazı temizlik kurallarına uyarak mikrop, bakteri gibi hastalığa neden olan canlıları kendinizden ve evimizden uzaklaştırabiliriz. Sağlığını da zarar vermeyecek temizlik yöntemleri ve malzemeleri ile yapılan temizlikler bizleri bun tehlikeden koruyacaktır. Dezenfektan kullanımı da mikrop ve virüsleri hayatımızdan uzaklaştırmak için etkili bir yöntemdir

Dezenfektan Nedir?

Aile bireylerimizin biri veya bir kaçı gününü dışarıda geçirmekte ve evimize mutlaka dışarıdan virüs, bakteri ve mikrop gibi zararlı canlıları girdiği ortamlardan alarak evimize taşıyabilmektedir. Bu nedenle evimizde yaptığınız temizliğe özen göstermeli en iyi yöntemleri kullanmalı ve yaşam alanımızda bu canlıların çoğalmasının önüne geçmeliyiz.

Dezenfektanlar da mikrop, bakteri gibi zararlı varlıkları, nesneler ve canlılar üzerinden yok etmek amacıyla kullanılan bir temizlik yöntemidir. Ancak dezenfektan kullanımının da dikkatli yapılması gerekir. İnsan sağlığına zarar vermeyecek şekilde kullanılmalıdır. Dezenfektanlar kullanım amacına ve kullanılacağı ortama göre hazırlanmış olmalı ve her dezenfektan uygun olduğu amaç için kullanılmalıdır.

Dezenfektanların Kullanım Amacı Nedir?

Yüzeylerde virüs ve mikropların çoğalmaları ve yok olması için üretilen anti mikrobiyal temizlik malzemelerine dezenfektan denilmektedir. Dezenfektanlar, yüzeyi temizler ve yüzdeki zararlı organizmaları öldürerek yok eder. Böylece mikrop ve bakterilerin çoğalması engellenerek kirliliğin ve bu zararlı canlıların sebep olabileceği hastalıkların önüne geçilmiş olur.

Dezenfektan kullanımı sonucu yok olabilen bu canlılar temas ettikleri kişiler aracılığıyla ve havada asılı kalarak kolaylıkla yayılırlar. Bu nedenle dezenfektan kullanımı en çok tercih edilen yöntemdir. Hastaneler, tuvaletler, mutfaklar ve banyolar bu canlılar için çoğalmaya en verimli ortamlardır. Bu nedenle özellikle bu ortamlarda en uygun ve en etkili dezenfektanın kullanılması bu canlıların yok edilmesi için çok önemlidir. Dezenfektanların formülündeki aktif bileşenler ve eklenen diğer maddelerle bu canlıların hücre duvarını tahrip ederek yok olmalarını sağlarlar.

Dezenfektan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dezenfektanlar canların hücre duvarına zarar vererek onları yok eder. Bu nedenle dezenfektanlar insan sağlığı için de zararlı olabilir. Her ortama ve amaca uygun dezenfektan tercih edilmelidir. Dezenfektan seçerken kullanacağınız ortam için en çok uygun olan, insan sağlığına zarar vermeyen ve kullanılacak yüzeye zarar vermeyecek olanlar tercih edilmelidir. Bu nedenle dezenfektasyon işlemi dikkat isteyen bir konudur. Evinizi dezenfekte ederek mikrop ve bakterilerden arındırmak için uzman desteği almanız en doğru seçimdir. İnsan sağlığını birinci planda tutan firmamızla iletişime geçerek evinizin en iyi şekilde dezenfekte edilmesini sağlayabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ile en uygun yöntemleri, en etkili dezenfektanlarla yaparak sizlere sağlıklı ve hijyenik bir ortam hazırlıyoruz.

Eviniz İçin Doğal Dezenfektanlar

Dezenfektanlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Ev temizliğinde dezenfektan kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

 • Çok şık dezenfektan kullanımı, yararlı bakteriler de yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle çok sık kullanımdan kaçınmalıyız. Kullanma talimatına uygun şekilde kullanılmalıdır.
 • Ev temizliği için hazırlanan dezenfektanlar cansız yüzeylere uygulanmalıdır. Çünkü bu dezenfektanlar cildinize zarar verir.
 • Ucuz ve kalitesiz dezenfektanlardan uzak durulmalıdır. Aldığınız ürünün son kullanma tarihine dikkat edilmeli.
 • Eviniz için kullandığınız dezenfektan başka kimyasallarla kesinlikle karıştırmamalısınız. Bu karışımlar kimyasal reaksiyonların oluşmasına neden olur.
 • Dezenfektanla temizlik yaparken eldiven kullanarak cildinize temas etmesini engelleyin.
 • Temizlik yaparken ve sonrasında ortamı havalandırın.
 • Dezenfektanın gözünüze kaçmaması için dikkatli olun, gerekli tedbirleri alın.
 • Temizlik işlemi sonrası vücudunuzun açıkta kalan kısımlarını bol su ile yıkayarak temizleyin.

Evimizi dezenfektanla temizlerken  bütün bu kurallara uyarak sağlığımıza zarar vermeden temizlik yapabiliriz. Ancak bu zor ve bir o kadar da vakit alıcı işlem için firmamıza başvurarak yardım alabilirsiniz. Firmamız çalışanları tarafından  her türlü güvenlik önlemi alınarak temizlik işleriniz özenle yapılmaktadır.

Evinizde kendi yöntemlerle de dezenfektan hazırlayabilirsiniz ancak bu dezenfektanların corona virüs gibi zararlı canlılar etkisinin yeterli olup olmadığı bilinmemektedir.

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır

Eviniz İçin Doğal Dezenfektanlar  elinizdeki malzemelerle hazırlanan dezenfektanlar günümüzde daha çok gündeme gelmiştir. Özellikle corona virüs salgını sonrası sık sık el yıkama, ev ortamını sürekli hijyenik tutma gibi sebeplerle insanlar kendi imkanları ile dezenfektan yapmak için araştırmalar yapmaktadır.

Evde El Dezenfektanı Yapımı

 • 2 litrelik şişe
 • Ölçüde kullanmak için bir kap
 • Eldiven
 • 55 ml oksijenli su, 266 ml sterip su
 • 1 litre izopporil alkol
 • 19 ml gliseril

Malzemeleri internetten ve eczanelerden temin edebilirsiniz.

Öncelikle eldiven yakarak maddelerin elinizle temasını önleyiniz. Hazırlamış olduğunuz 2 litrelik şişenin içerisine izopporil alkol, oksijenli su, gliserin ve ayrıl suyu sırasıyla ekleyin. Şişenin kapağını sıkıca kapatarak hava almadığından emin olun şişeyi bolca çalkalayın. Bu karısını 72 saat bekletin. Bu süre sonunda el dezenfektanınız kullanımı hazırdır.

Evde Sirkeli Dezenfektan Yapımı

2 bardak su, 2 yemek kaşığı beyaz sirke, 3 damla çay ağacı yağı, yarım çay bardağı lavanta yağını karıştırarak kolaylık hazırlayabilirsiniz.

Evde Yüzeyler İçin Dezenfektan Yapımı

1 tatlı kaşığı arap sabunu, 1 çay bardağı sirke, 3 damla çay ağacı, 1 çay kaşığı lavanta, 1 çay kaşığı okaliptüsü karıştırarak evdeki yüzeylere sprey şişesi yardımı ile sıkarak kullanabilirsiniz.

Borakslı Yüzey Temizleyici Hazırlama

Hem el hem de yüzey temizliğinde kullanmak için boraks çok etkili bir maddedir.

1 tatlı kaşığı boraks, 2 yemek kaşığı sirke, 2 bardak su, yarım çay kaşığı lavanta yağı, 3 damla çay ağacı yağı karıştırılarak el ve yüzey dezenfektan olarak kullanılabilir.

İlginizi çekebilicek yazılar:Davlumbaz temizliği nasıl yapılır?

 

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.