7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Aspiratör Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Davlumbaz Nasıl Temizlenir? Evlerde en çok kullanılan alan olan mutfaklar, en çok temizlik isteyen bölümlerdir.Aspratör filitresi sökülür  yağ çözücülü suya bırakılır 15 dakika çözülmesi beklenir bu arada davlumbaz sarı bezlerle kaba pisliklerden arındılır, boru bölümü asit içermeyen kimyasal ile dezenfekte edilir.Beklemede olan filitreler sert sünger ile temizlenip takılır böylece pratik olarak aspratör ve davlumbaz temizliği yapılır.  Temizlik hem içimizi rahat ettirir, hem de temiz olan aletin daha iyi çalışmasını sağlar. Temizlenmeyen bir aletin ömrü muhakkak daha kısa olacaktır. Yapılan kızartmalar ve yağlı yemeklerden dolayı çok fazla kirlenen aletlerden birisi de aspiratör ve davlumbazlardır.

Çok fazla kire maruz kalıp, uzun müddet temizlenmeyen aspiratörler ve davlumbazlar, biriken yağ kalıntılarından dolayı yangına bile sebebiyet vermektedir. Özellikle bayanların en çok ilgilendiği konu olan temizlik, uzun müddet ara verildiğinde daha da zorlaşmaktadır. En çok merak edilen ve sorulan aspiratör davlumbaz nasıl temizlenir? konusu artık her alanda konuşulmaya başlamıştır. Bu konuda detaylı bir hizmet almak için Tuşba temizlik hizmetleri firmamızın web sitesinden detaylı bilgi alabilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Aspiratör Temizliğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Eskiden yemek yaptıktan sonra  mutfakta kalan duman ve koku, ev havalanılmadığında eşyalara siner ve yıkamakla da tamamen gitmezdi. Aspiratörler icat edilmeden önce içerdeki kokunun ve dumanın farklı şekillerde giderilmeye çalıştığı söylense de, pek verimli bir yöntem olmadığı elbette fark edilir.

Bu yöntemler her ne kadar dumanı engellese de, yemek pişirirken duvara sıçrayan yağların kalıplaşmasına engel olamazdı. Yemek pişirmeyi ve mutfak temizliğini daha eğlenceli ve sorunsuz hale getirmek isteyen Vent-a-Hood, 1933 yılında ilk mutfak aspiratörünü icat etti. Ve böylelikle bizlere kolaylık sağlanmış, evlerimizin temizliği daha rahat hale gelmeye başlamıştır.

Tabi ki bu sefer aspiratör kullanarak duman, koku ve yağ parçacıklarından kurtulan kullanıcılar artık aspiratör davlumbaz nasıl temizlenir? derdine düştüler. Aksi halde iyi temizlenmeyen aspiratör, görevini de iyi yapmayacak ve evlerimiz koku ve dumana maruz kalacaktır.

Aspiratör Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Ve Davlumbaz Temizliğinin Önemi

Elbette ki aspiratörlerin temizlenme sebebi sadece ev temizliğinden kaynaklanmamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, yangınların birçoğu mutfakta yapılan yemeklerden kaynaklı olmaktadır. Mutfak tipi aspiratörler bacalı ve bacasız olarak kullanıma sunulmuştur. Öncelikle mutfak tipi olarak üretilen aspiratörlerin başka amaçlarla kullanılmaması gerekir.

Mutfakta kullanılan aspiratörlerin baca yolu ile üretilenleri yağ ve dumanı içine çektiği için orda kalıplaşmasına sebebiyet verip, temizlenmediği takdirde büyük sorunlara ve hatta yangına bile sebep olabilmektedir. Bu kadar büyük risk taşıyan aspiratör ve davlumbazların temizliği elbette önem arz etmektedir.

Aspiratör Davlumbaz Temizliğine Nerden Başlanmalıdır?

Aspiratör davlumbaz nasıl temizlenir konusu özellikle bayanların aklını kurcalarken, bunun en iyi şekilde olması tabi ki önemlidir. Cihaz temizlenmeden önce ilk yapılması gereken, cihazın fişinin çekilmesidir. Çünkü fiş çekilmeden temizliğe başlanacak olsa, ıslaklık elektrik çarpmasına sebebiyet verebilir.

Sonrasında aspiratör davlumbazın  iç ve dış yüzeylerini aşındırmayacak deterjan ve bezlerle temizlik yapılmalıdır. Bu derece hassas olan deterjan ve bez önerileri yetkili firmalardan alınabilir. Bu bilgilerden sonra detaylı temizliğe girişmeden önce, aspiratör filtrelerinin temizlenmesi gerekir.

Aspiratör Filtresi

Diğer adı davlumbaz olan aspiratörlerin filtreleri, yemek yağlarından en çok etkilenen bölümdür. Tuttuğu kir ve yağlardan ötürü aspiratörün işlevini azaltan ve hatta zamanla durduran filtrelerin temizliği oldukça önem arz eder. Filtre temizliği sık sık yapılmalıdır.

Aksi halde bir sonraki temizlik daha da zorlaşacaktır. Aspiratör filtresi nasıl temizlenip beyazlar diye dert edinenler önce filtreleri aspiratörden çıkarmalıdır. Filtreler, metal filtreli ve karbon filtreli olarak iki kısımda incelenir.

Karbon filtrelere çok fazla rastlanmasa da, eğer kullanıyorsanız 4 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Evlerde daha sık kullanılan metal ızgaralı filtreler ise, özel bir bakım ve temizlik ister. Zahmetli gibi görünen filtre temizliği için, filtreyi çıkardıktan sonra size birkaç pratik temizliği önereceğiz.

Aspiratör Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Bulaşık Makinesinde Yıkayarak Filtre Temizliği

Metal ızgaralı filtreler eğer sık sık temizlenmiş ve çok kirli değilse bulaşık makinesinde rahatlıkla temizliğini sağlayabilirsiniz. Hem daha pratik ve vaktinizi almayacak kadar hızlı bir yöntemdir. Fakat bulaşık makinesinin içerisinde uzun süre kaynar suda kalmak filtrenizin metalini aşındırabilir ve zedeleyebilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kontrol eder bu yönteme başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Ancak filtreyi uzun süre temizlemediyseniz bu yöntem pek de size olan yöntem olmayabilir.

Uzun Süre Kire Maruz Kalan Filtre Temizliği

Eğer filtreniz uğraş istiyor ve bulaşık makinesi yöntemi filtre temizliği için yeterli olmuyorsa, sizlere biraz da uğraşarak daha güzel sonuçlar alacağınız bir kaç tavsiye sunabiliriz. Bunlardan en pratik olanlarını 3 başlıkta inceleyelim.

  • Soda etkisi ile filtre temizliği
  • Yağ sökücü etkisi ile filtre temizliği
  • Karbonatla filtre temizliği

 

Soda Etkisi İle Filtre Temizliği

Bu yöntem için büyük bir tencereye sahip olmanız gerekir. Metal filtrenizi tencereye alarak kaynatmaya başlayınız. Kaynayan suyun içerisine doğal kaynak suyu olan  sodayı ekleyerek, sodanın filtredeki kirleri kabartması ve yağları çözmesi için 10 dakika bekleyin. İşlemin sonunda beklediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Bu sonuç suyun değişen renginden de anlaşılacaktır.

Yağ Sökücü Etkisiyle Filtre Temizliği

Filtreler üzerindeki kalıplaşmış yağlar, birçok farklı markada olan yağ sökücüler tarafından da temizlenebilir. Bu yöntem, diğer yöntemlerden daha az uğraştırıcıdır. Filtrenizin üzerine elinizde bulunan yağ sökücüden bol miktarda püskürterek en az 5-10 dakika bekleyiniz. Bu bekleyiş yağların yumuşamasını sağlayacaktır. Sonrasında sert kılları olan bir fırçadan yardım alabilir ve fırçalayarak kirlerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemin sonunda bulaşık deterjanı ile tekrardan filtrenizi yıkayarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

Karbonatla Filtre Temizliği

Kimyasal deterjan kullanmak istemeyenler için, soda yöntemi gibi doğal bir yöntem olan karbonat temizliği içinde filtrenizin sığacağı bir tencereye ihtiyacınız olacaktır. Kaynayan suya filtrenizi koyarak içerisine bir çay bardağı kadar karbonat dökerek 10 dakika kaymasını bekleyin. Bu esnada su köpüreceği için, karbonatı azar azar dökmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu işlemden sonra filtreler yine bulaşık deterjanı ile temizlenirse daha iyi sonuç alınır.

Aspiratör Davlumbaz Temizliğinde Son Aşama

Filtreler temizlendikten ve kurutulduktan sonra, aspiratör  yüzey temizliği kalır ki bu tıpkı diğer beyaz eşyaların temizliği gibi basit ve bilinen yöntemdir. Sizlerde aspiratör davlumbaz nasıl temizlenir diyorsanız, anlattığımız bu yöntemlere başvurabilir veya daha az zahmetle güzel temizlik istiyorsanız bizlere iletişim sayfamızdan  ulaşabilirsiniz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.