Beylikdüzü Temizlik Şirketleri

Etiket: inşaat temizliği

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat temizliği nasıl yapılır sorusu genel olarak kafa karıştırıcıdır. Yepyeni bir eve taşınmak her zaman insana iyi gelir. Ama bu evin temizliği meselesi herkes için ciddi bir problemdir. Eğer bu konuda bazı püf noktaları ve detaylara dikkat edilirse temizlik çok daha kısa bir sürede ve daha verimli bir şekilde yapılabilir. Gelişigüzel bir şekilde başlanırsa kısa bir sürede bir inşaattan kalan kirliliği temizlemek çok zordur. Bu yüzden bu yazımızda size inşaat temizliği ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Profesyonel İnşaat Temizliği

İnşaat temizliği nasıl yapılır sorusunun iki yanıtı vardır. Öncelikle profesyonel bir firma ile anlaşıp temizliği onlara yaptırabilirsiniz. Eğer böyle yapacaksanız, temizlik firmaları konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Daha önce temizlik yaptıran yakınlarınıza sorup temizlik firması bulabilirsiniz. Ayrıca internette de arama yapabilirsiniz. İnternetteki firmalar hakkında yapılan yorumları okuyarak da karar verebilirsiniz. Sorabileceğiniz her yere sorduktan ve sanal âlemde bir araştırma yaptıktan sonra bir firma seçebilirsiniz.

İnşaat Temizliğinde Püf Noktalar

İnşaat temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı eğer temizliği siz yapacaksanız öncelikle bazı temizlik malzemeleriyle birlikte yapılır olacaktır. Eğer böyle bir karar vermediyseniz temizliğinizi kendiniz yapmak zorundasınız. O zaman da size önerebileceğimiz bazı şeyler olacaktır.  Bunlar arasında, toz maskesi, elektrikli süpürge ve ekleri, tüy silgi, vakum torbaları, lastik eldiven, faraş ve fırça, sünger, kâğıt havlu, kova, bulaşık teli, sabun, iş tulumu, sünger, cam kazıma jileti, kimyasal temizleyiciler vardır. Kimyasal temizleyiciler marketten aldığımız farklı markalardan temizlik malzemeleri demektir.

İnşaat Temizliğinde Düzen

Hemen her türlü temizlik işinde düzen ve planlama önemlidir. Öyle ki temizliğe nereden başladığınız, nasıl devam edeceğiniz ve neler yapacağınız gibi bütün ayrıntılar önemlidir. O yüzden gerekli malzemeleri topladıktan sonra bir kenarda düzenli bir şekilde tutun. Unutmayın ki hazırlık ve planlama temizlik işinin en ince detaylarıdır. Bu konuda ne kadar başarılı olursanız temizliğiniz o kadar kısa bir sürede tamamlanır. Bütün hazırlığı ve planlamayı kafanızda oluşturduktan ve toparlandıktan sonra temizliğe başlamalısınız. Böyle yaparsanız gözünüzde büyüyen en zor temizlik bile çok kısa bir sürede tamamlanabilir.

İnşaat Temizliğinde Öncelikler

Temizlik yaparken toz maskesi takarsanız rahat edersiniz. Alerjiniz olmasa da tozdan rahatsız olabilirsiniz. Burnunuza ve ağzınıza girmesi sizi rahatsız edebileceği gibi hasta da edebilir. Daha sonra nemli bir süngerle bütün duvarları temizlemelisiniz. Pencere ve eğer varsa diğer yerlerdeki bütün etiketleri de çıkarmanız gerekiyor. Elektrik süpürgesini çalıştırma zamanı gelmiştir ve de önce pencerelerdeki boşlukları süpürgeyle çekmelisiniz. Daha sonra da daha ayrıntılı bir cam temizliği yapmanız gerekir, bunun için de camların hem içeriden hem de dışarıdan temizlenmesi gerekiyor. Eğer camlarda kazımanız gereken bir şey varsa camları ıslattıktan sonra bu işlemi yapın. Pencere ve doğramaların hepsini temizledikten sonra pencerelerin önündeki mermerleri de temizlemeniz gerekiyor.

İnşaat Temizliğinde Dolap ve Çekmeceler

İnşaat temizliği nasıl yapılır sorusunun bir yanıtı da sırayla yapılır olacaktır. Pencereler ve duvarları temizledikten sonra dolap ve çekmece içlerini elektrik süpürgesi ile çektikten sonra, alttaki çekmeceleri çıkarıp onların da altını çekmeniz gerekiyor. Evin içerisindeki bütün tozları çekmek için, planlı bir şekilde çalışmanız ve özenli olmanız gerekiyor. Daha sonra temizlik malzemesi koyulmuş bir kovaya çok sayıda bez koyun. Su, önerilen miktarda temizlik malzemesi ve bolca bezle doldurduktan sonra, evin her yerinin tozunu almanız gerekiyor. Özellikle de süpürgelik, kapı ve pencereler ve de çekmecelere özen gösterin. İnşaattan sonra buralarda toz ve kir birikmiş olabilir. Yine kapıların üstü de dikkat etmeniz gereken yerlerdir. Evin her yerindeki tozu tamamen toplayamazsanız başarılı olamazsınız ve işiniz uzar. Bu arada suyu birçok defa değiştirmeniz ve arada bezlerinizi de yıkamanız gerekebilir.

blankİnşaat Temizliğinde Banyo ve Tuvaletler

Banyo ve tuvaletler için farklı bir temizlik malzemesi de kullanabilirsiniz. Buralar için de tekrar temizlik malzemesi katılan su hazırlamalısınız. Önce derz ve fayanslarda çok fazla toz varsa ve derinlerde ise fırçalamanız gerekebilir. Sonrasında ortam uygunsa suyla yıkayabilirsiniz. Yıkadığınız ya da sildiğiniz yerleri durulayıp parlatabilirsiniz. Aynaları parlatmak için de sirke ve karbonat kullanabilirsiniz.

İnşaat Temizliğinde Mutfak Temizliği

Ardından mutfağa geçebilirsiniz. Bütün lavabo ve demirbaş masa, raf ya da mermer gibi yerleri uygun birer bez ve temizlik malzemesi ile ovun. Mesela eğer bir temizlik malzemesi amonyak içeriyorsa, mermerleri onunla temizlemeyin. Bu gibi yerlerde sirke kurtarıcı bir temizlik malzemesi olabilir. Malzeme listesine ilk başta mutlaka sirke ve karbonatı da eklemelisiniz. Paslanmaz çelik bir lavaboyu da uygun bir temizlik malzemesi ile temizlemeniz gerekir. Mutfaktaki her şeyin parıldayıp iyice temizlendiğinden emin olana kadar temizleyin.

blankİnşaat Temizliğinde Tekrar Vakumlama Zamanı

İnşaat temizliği nasıl yapılır sorusuna bütün aşamaları takip ederek devam etmeniz gerekiyor. Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, elektrik süpürgesini tekrar elinize alın. Evdeki bütün yüzeyleri süpürge ile çekin. Başta soğutma ve ısıtma kanalları olmak üzere hiç toz kalmayacak bir şekilde her yeri vakumlayın. Hortumu çıkararak vakumlama yapabilirsiniz. Bütün ışık bağlantıları, yerdeki ve tabanlardaki çıkıntıların üzerleri, prizlerin üstü gibi toz tutacak olan yerleri de tekrar temizlik malzemesi katılmış bir kova su ile temizleyin. Yine farklı bezler kullanın ve suyu gerektiği zaman değiştirmeye özen gösterir. Eşikler ve ışık fikstürlerini de elektrik süpürgesi ile vakumlayın. Mutfağı, banyoyu ve hemen hemen temizlediğiniz her yeri dışarıdan bir daha kontrol edin. Gerekirse biraz limon yağı eklenmiş suyla tekrar toz alın ve gereken yerleri parlatın.

blank

Yeni Evin İnşaat Temizliği

Yeni evin inşaat temizliği oldukça zor ve zahmetli bir süreçtir. Özellikle yeni bir evin ya da tadilatı yeni bitmiş bir evin temizliği oldukça zor gözükebilir. Yeni bitmiş bir binadaki eve oturmak için öncelikli yapmanız gereken detaylı temizlik işlemini gerçekleştirmektir. İnşaat temizliği tamamlandıktan sonra eşya taşınması ve detaylı bir temizlik daha doğru bir hamle olacaktır.

Genel İnşaat Temizliği

Temizlik insan hayatında son derece önemli bir yer kaplar. Bu süreçte planlı bir şekilde çalışmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Ancak inşaat temizliği tek başınıza yapacağınız bir temizlik değildir. Eğer tek başınıza yapacaksınız bu günler sürebilir ve gereğinden fazla yorulabilirsiniz. Bunun için yakınlarınızdan, ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olacak bir yakınınız yoksa bu işleri yapan bir temizlik firması ile anlaşabilirsiniz.

Yeni Evin İnşaat Temizliği İşleminde İnce Detayları

Yeni evin inşaat temizliği işlemine ilk olarak evin içinde birikmiş olan hafriyattan başlayabilirsiniz. Molozları, kumları, çakılları bir yere biriktirip, bantlar, kablolar, atık parçaları çöp poşetine doldurabilirsiniz. Böylece ilk aşamada kalabalıktan kurtulursunuz.

Kenarlara yapışmış, camlara bulaşmış sıva kalıntılarını kazımanız gerekmektedir. Bu sıva kalıntıları özellikle tuvalet ve banyoda daha fazla bulunabilir. Bu nedenle bu ıslak alanlarda daha da dikkatli olmanız gerekebilir.

blankCamlar üzerinde kalan bantlar ve harç kalıntıları özenle temizlenmelidir. Çünkü daha sonra kalıcı lekeler bırakabilir. Bu nedenle bu işlemler için temizlik maddelerinden ve kimyasallardan yarım alınabilir.

Yeni Evin İnşaat Temizliğinde Neler Yapılır?

Yeni evin inşaat temizliği oldukça zor ve zahmetli olmasının yanı sıra birazda pis bir iştir. Bu nedenle mutlaka sağlınız içi güvenlik tedbirleri almalısınız. Bunun için maske kullanabilirsiniz. Hem toz hem de kullanılan kimyasallar sağlınıza zarar verebilir.

Evin kaba pisliği alındıktan sonra duvarlar, camlar ve tavandaki sıva kalıntıları temizlendikten sonra gelelim zemine. Zemin dikkat edilmesi gereken yüzeylerden biridir. Zemini kazıma işleminde oldukça dikkatli olmalısınız aksi takdirde zemine zarar verebilirsiniz. Bunun için sıcak su ve kimyasallardan yardım alabilirsiniz. Ancak çok dikkatli olmanız birinci kuraldır.

Zemindeki kalıntıları yumuşatarak işe başlayabilirsiniz. Çünkü direkt kazıma işlemi zeminlere zarar verme olasılığınız oldukça yüksektir. Yapmanız gereken öncelikle zemindeki kalıntılar için yumuşatma yöntemidir. Daha sonra kazıma işlemine geçebilirsiniz. Tüm bunları yaptığınız zaman işin kaba kısmını büyük oranda halletmiş olacaksınız. Daha sonra ise mutfak dolapları, tuvalet ve banyo şeklinde devam edebilirsiniz.

 Genel Temizliğe Özen Gösterin

Yeni evin inşaat temizliği kısmında yapmanız gereken ilk işlem evin kaba temizliğini gerçekleştirmenizdir. Harçlar, sıvalar, kablolar, inşaat atıkları, bantlar gibi evde gereksiz kalabalık yapan şeyler temizlendikten sonra genel bir temizlik yapmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra evin tozunu toprağını süpürmenizde fayda olacaktır. Daha mutfakta ve balkonda bulunan atıklar temizlenir. Mutfak dolaplarında oluşan tozları almak için öncelikle detaylı bir temizlik yerine genel bir şekilde yapmanız daha doğru olacaktır. Böylelikle detaylı bir temizlikten önce işiniz daha da kolaylaşacaktır.

blankTemizliğe başlamadan önce mutlaka bir maske takın. İnşaat temizliğinde toz çok fazla olduğundan camları açmayı unutmayın Aksi takdirde sağlığınız olumsuz yönde etkilenir. Genel temizlik esnasında temizliğe yukarıdan aşağı doğru başlayın. Tavandaki tozlar kalıntılar daha camlar olacak şekilde yapmanız daha doğru olacaktır. Evi tozdan arındırmadan önce detaylı bir temizliğe geçmeyin. Daha sonra duvarlar, dolaplar olacak şekilde olması işinizi kolaylaştıracaktır. En son zeminleri, fayans ve parke temizliğini gerçekleştirin.  Zemin temizliğinde ise yerdeki kalıntıları yumuşatmadan önce kesinlikle yer kazıma işlemine geçmeyin.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir. İnşaat Sonrası Temizlik

Yeni Ev İnşaat Temizliğinde Detaylı Temizlik

Yeni evin inşaat temizliği kısmında kaba temizliği ve genel temizliği tamamladıktan sonra detaylı bir temizlik yapmanız daha doğru olacaktır. Aksi takdirde temizlediğiniz yerleri devamlı temizlemek zorunda kalırsınız. Detaylı temizliğe mutfak dolapları, camlar ve pencere kenarlarından başlayın. Sıcak su ile temizliğe başlamanız faydalı olacaktır. Hem kirle kolayca sökülecek hem de daha sağlıklı bir temizlik olacaktır. Kimyasal ürün seçiminde de dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bazı kimyasallar eşyalarınıza ve evinize zarar verebilir. Dolapların içi ve dışı öncelikle deterjanla silinip daha sonra durulanır. Artık mutfak dolabınız tertemiz oldu. Durulama aşamasında oldukça titiz olmalısınız. Daha sonra camlar ve pencere kenarları güzel bir şekilde silinip, durulanır. En sonunda ise kurulanır. Tüm bunları yaptıktan sonra kapılarınızı silmeniz gerekecektir.

Yukarıdan aşağı gerçekleştireceğiniz temizlik planlamasında eğer yukarıları tamamladıysanız kendinize küçük bir mola hediye edin. Zaten zor olan Yeni evin inşaat temizliği sizi daha da yormadan biraz dinlemeniz sağlığınız açısından da iyi olacaktır. Molanızın ardından tuvalet ve banyoya geçebilirsiniz. Bu ıslak alanları hafriyattan arındırdıktan sonra genel olarak temizlersiniz. En son ise bu alanlar için uygun temizleyiciler ile temizlersiniz. Islak alanları da bitirdiyseniz odalara geçebilirsiniz. Güzelce yerler silindikten sonra detaylı temizliği de tamamlanmış olacaksınız.

Yeni Evin İnşaat Temizliği Sonrası Taşınma Zamanı

Yeni evin inşaat temizliği sonrası eviniz artık tertemiz. Taşınma işlemi başladı ise bunun içinde bir çaba göstermeniz gerekecektir. Çünkü eşyalarınız taşınırken eviniz yine batacaktır. Bunun için ise tüm eşyalarınızın taşınmasını bekleyip, oda oda yerleştirmeniz daha akıllıca olacaktır. Temizlenen odayı yerleştirip, detaylarını hallettikten sonra odanın kapısını kapatırsınız. Taşınma esnasında eve giril çıkışlar olacak ev yine kirlenecektir. Ancak siz işin büyük bir kısmını hallettiğiniz için inşaat temizliği gibi zor bir süreç olmayacaktır.

Taşınma işleminiz tamamlandıktan sonra evinizi yerleştirebilirsiniz. Yerleştirme aşaması da tamamlandıktan sonra evinizi güzelce silip halılarınızı serebilirsiniz. Görüldüğü üzere yeni bir eve taşınmak ve inşaat temizliği oldukça zor ve zahmetlidir. Bunun için son derece planlı ve programlı çalışmanız çok önemlidir. Gerçekleşen tüm bu aşamalar oldukça zor olduğundan mutlaka yardım almanız gerekecektir.

Tıkla Ara