Beylikdüzü Temizlik Şirketleri

Tuşba Temizlik

Son Yazılar

Evi Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları

Evi düzenli ve temiz tutmanın yolları  günümüzde araştırmayan ve öğrenmeyen kadın neredeyse yok denecek kadar azdır. Her ev hanımının en büyük şikâyetlerinden birisi evin sürekli dağılmasıdır. Özellikle çocuklu evlerde siz sürekli toplasanız da eviniz sürekli dağılır. Dağınıklığa tahammül edemeyen, düzeni seven titiz hanımlar için evi düzenli tutmanın birçok yöntemi bulunuyor. Bu fikirlerin hoşunuza gideceğini umuyoruz.

Uygularsanız evinizin düzenli ve temiz kalacağına emin olabilirsiniz. Öncelikle eviniz ne kadar temiz olursa olsun dağınık bir evin kirli bir görüntüye sahip olmasına sebep olacaktır. Bilimsel araştırmalar bile dağınık evin dağınık bir zihin olacağına kanaat getirmiştir. Eviniz dağınıksa kafanızda karışık olacaktır. Bu yüzden öncelikle evi toparlamakla işe başlayın.

Evi Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları Nelerdir?

Evi düzenli ve temiz tutmanın yolları birkaç püf nokta son derece basit hale geliyor. Evinizi pratik bir şekilde toparlamak ve yorulmamak adına düzenlemeye oda oda başlayın. Evin yatak odalarından başlayıp en kirli olan yerlere doğru temizlik yapılmalıdır. Yani en sona banyo ve mutfak bırakılmalıdır.

Evinizi Düzenli Tutmanın Yolları Sırasıyla Temizlik Yapmak

Evi düzenli ve  tutmanın yolları sırayla temizlik yapmaktan geçer. Önce yatak odanıza geçin camları açın ve odayı havalandırın. Sırasıyla her odada bu işi yapın. Bu sırada odanızı toparlamaya başlayabilirsiniz. Yatağınızı kapatın kıyafetlerinizi kaldırın ve düzenleyin. Odanızın kapısını kapatıp çıkın.

Sıra çocuk odasına geldi. Yine camı açıp odayı havalandırırken etraftaki oyuncakları toplayıp çocuğunuzun yatağını kapatabilirsiniz. Kapıyı kapatıp odadan çıkın ve diğer odalara aynı şekilde toparlayın. Salona geçin ve salonu hızlıca düzenleyin. Eğer salondan başka odalara gidecek eşyalarınız varsa bu iş için çamaşır sepeti gibi bir sepet kullanabilirsiniz.

Etraftaki bütün eşyaları içine atıp hepsini sırasıyla yerine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle her seferinde gidip gelmenize gerek kalmaz ve daha az yorulmuş olursunuz. Sonrasında banyoya girip toparlanacak şeyler varsa orayı da düzenledikten sonra mutfağa geçebilirsiniz.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak Zor Değil

Tüm evi havalandırdınız etrafı düzenlediniz ve sıra temizlik yapmaya geldi. Bu işi pratik yapmak için ve diğer odalara tozu taşımamak adına yine temizliğinizi oda oda yapmalısınız. Az önce anlatıldığı gibi yine ilk olarak yatak odalarından başlayarak sırayla temizliğini yapabilirsiniz.

Yatak odasına geçin ve süpürmeye başlayın. Süpürge tozları havaya kaldıracağından odanızı süpürdükten sonra tozları almalısınız. En sonunda da yerleri silmelisiniz. Odanızı süpürdünüz tozunu aldınız ve yerlerini sildiniz. Şimdi kapıyı kapatıp odanızdan çıkabilirsiniz. Aynı şekilde salon ve çocuk odasını da temizledikten sonra banyo ve  mutfağınızın temizliğine geçebilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir:Elektrik Süpürgesi Tavsiye 

 

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmayı Tekrarlayın

Bu işi pratik bir şekilde yapmanın yolu ise tüm temizlik malzemelerini bir sepet veya düzenleyicinin içine koyup yanınızda bulundurmanız. Bu şekilde unuttuğunuz herhangi bir şeyi almak için tekrar tekrar odadan çıkmak zorunda kalmayacaksınız. Böylelikle hem yorulmamış hem de işiniz bölünmemiş olacak. Tüm evi bu şekilde süpürüp silip ve tozların aldıktan sonra sıra mutfağa geldi. Öncelikle mutfağı temizlemelisiniz. Çünkü kimse banyoda mikropları mutfağına taşımak istemez. Mutfağınızı zaten daha önce toparlamıştınız. Elinize temiz ve nemli bir bez alıp dolap kapaklarını  ve etrafı güzelce silebilirsiniz. Banyoya geçip küvet lavabo ve klozeti temizleyin. Hatta banyoya girmişken güzel bir duş alıp çıkabilirsiniz.

 

Evi düzenli ve temiz tutmanın yolları yazımızda pratik ve işinize yarayacak başka bir fikrimiz daha var. Ev işlerinizi düzene koymalısınız. Bunun için günlük bir defter tutabilirsiniz. İşlerinizi bir güne yüklemek yerine yapılacak temizlik işlerini haftaya bölebilir ve böylelikle evinizi hem düzenli hem de temiz tutabilirsiniz. Örneğin pazartesi günü yapılacaklar listesine evi süpürüp silmek toz almak ve camları silmek gibi işlerinizi yazabilirsiniz.

Salı gününü ütü günü ve perde yıkama günü olarak ayırabilirsiniz. Çarşamba ise dolap kapaklarını silmek, fırın temizliği, buzdolabı temizliği için gibi işlerinizi not ettiniz. Perşembe ise ev süpürüp silme toz alma işini tekrarlayabilirsiniz. Cuma günü dolaplarınızın içini düzenleyebilirsiniz. Cumartesi ve pazar da dinlenme Günü ilan edebilirsiniz. Böylelikle kendinize de vakit ayırmış olup evinizi derli toplu ve temiz tutmuş olacaksınız

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Hemen Başlayın

Evi düzenli ve temiz tutmanın yolları konusunda  yapabileceğiniz en önemli şeylerden bir tanesi işi sonraya bırakmamaktır. Özellikle 5 dakikadan az sürecek işleri hemen o anda hallederseniz eviniz sürekli derli toplu olacaktır. Örneğin yatak odanıza bir şey almaya girdiniz ve yatağınız daha toplanmamış. İşinizi sonraya bırakırsanız hem aklınızı sürekli meşgul edecek hem de işler böylelikle birikecektir.

Yatağınızı toplamak 1 dakikadan az süreceği için bu işi aksatmamanız evinizi düzenli tutmak için çok önemlidir. Örneğin yerde gördüğünüz bir oyuncağı alıp hemen yerine kaldırmak, salonda olmaması gereken bir şeyi alıp yerine koymak, dökülen kırıntıları anında temizlemek, masayı hemen silmek, yemek pişerken balkon yıkamak gibi şeyleri vaktinde yaparsanız eviniz daima düzenli ve temiz kalacaktır.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin İşinizi Sabaha Bırakmayın

Evi düzenli ve temiz tutmanın yolları  içinde en basit yol da gece yatmadan önce evinizi tekrardan toparlamak. Herkes sabah kalktığı zaman düzenli ve temiz bir ev uyanmak ister. Geceden bulaşık makinesi çalıştırabilir, çamaşırlarınızı yıkayıp asabilir, mutfağı toplayıp yatabilirsiniz. Sabah kalktığınızda bulaşıklarınızı yıkanmış, çamaşırlarınız kurulmuş ve eviniz derli toplu olarak uyanacaksınız. Bunlar zor gözükse de düzen oturduğu zaman sizin için alışkanlık haline gelecek ve eviniz dağınık olmayacak. Böylelikle daha az yorulup kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir