7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 İnşaat Sonrası Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat Sonrası Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat sonrası parke temizliği nasıl yapılır? Denildiğinde ilk akla gelen bölüm inşaat sonrası meydana gelen kirlilik yani moloz tarzı inşaat kalıntılarıdır. Bunların en büyük bölümünü evin tamamını kaplayan tozlar denilebilir. Diğer kirliliklerden biri ise silikon, bant ve çeşitli atıklardır. Bir başka kirliliği arttıran madde ise pencere ve cam gibi yerlere yapıştırılan koruma bantları kirliliğin büyük bir bölümünü oluşturan ve temizliği güçleştiren faktörlerdendir.

Bu bantlar her ne kadar koruma amacı ile pencere ve camlara uygulanmış olsa da temizlik yapılırken yapışkan bölümünün çıkması büyük bir sorun olabileceği gibi yerlere düşmüş bu bantlar parkelerde yapışkan bir yüzey bırakarak parke temizliğinin yapım aşamasında çok zaman tüketilmesini ve temizliği güçleştirmesi muhtemel olarak görülebilir. İnşaat temizliğinde parke bölümüne gelmeden ilk adım olarak kaba bir temizlik yaparak bu tür kalıntılardan kurtularak hem parke hem de diğer yüzeyler için zemin oluşturulmaya başlanabilir. Bu yapılan kalıntılardan kurtulma temizliği evin detaylı temizliğinin kusursuz bir biçimde gerçekleşmesi için en önemli bölümlerden biri olarak görülmelidir. Bu detay gerektirmeyen temizlik sonrası artık parkeler kusursuz bir biçimde bazı yöntem ve kimyasallar yardımı ile kusursuz bir temizlik ile kullanılabilir.

Parke Nedir? Nasıl Temizlenmelidir?

İnşaat sonrası parke temizliği nasıl yapılır? Sorusuna kadar gelmeden öncelikle temizliği yapılacak malzeme hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Çünkü genel olarak temizliklerde kullanılan kimyasallar temas ettiklerin yüzeylerin kimyasal veya fiziksel yapısını bozabilmektedir. Parke de bu tür malzemeler arasında sınıflandırmak göz ardı edilemez. Parke, ham maddesi ağaç olarak bilinen ağaç talaşlarının ısıl işlem görerek ve sonrasında preslenerek sıkıştırıldığı bazı kimyasallar ile de desteklenerek hazırlanan ev, iş yerleri gibi mekânların zeminlerinde kullanılan maddelerdir.

İnşaat Sonrası Parke Temizliği Nasıl Yapılır?
İnşaat Sonrası Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu bağlamda parkeler çoğu aile için evlerde kullanılmak üzere tercih edilen zemin için kullanılan malzemeler arasında oldukça önemli bir yer edinmiştir. Genelde ise inşaat sonrası eve yeni giren insanlar bu malzemeleri evlerinin zemininde kullanmayı tercih etmektedir. Parkeleri tercih eden insanların genel bir bölümü ise sağladığı avantajlar ile bilinen laminat parkeleri tercih etmektedir. Bu laminat parkeler fabrikalarda hazırlanırken kullanıcılara avantaj sağlaması için koruma tabakaları da eklenmektedir.

Parkelerden Önce İnşaat Temizliği

İnşaat sonrası parke temizliği nasıl yapılır? Diye soru yöneltildiğinde kuşkusuz inşaatın genel temizliği bitmeden parke temizliğini yapmak yanlış bir adım olacaktır. Çünkü inşaatı yeni bitmiş mekânın genel temizliği bitmeden parkeler temizlendiğinde diğer bölümlerin kiri eklendiğinde neredeyse iki kat daha fazla bir kirlilik söz konusu olabilmektedir. İnşaat temizliğinde adım adım gidildiğini düşünürsek inşaat temizliğinin öncelik verilmesi gereken kısmına geçilir. Bu kısım temizliğin tam manası ile gerçekleştiği bölümdür.

Bu bölümde ilk adımda yapılan temizliğin üstüne daha detaylı bir temizlik yapılmakla beraber. Ana kısımda oluşacak toz kirliliğine karşın toz maskesi takılarak önlem alınmalıdır ve birden fazla kimyasal temizlik malzemesi kullanılacağı için temizlik eldiveni takarak sağlık bakımından önlemi elden bırakmamalıyız. Daha sonra tavanı ve duvarları yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla silerek temizliğe üstten alta doğru gelmeliyiz. Tüm bunlardan sonra yerleri de bir tur silerek zemin ve duvar bölümlerini bu aşamada kaba temizliği yapılarak sonlandırabilir. Daha sonra ise mutfak, banyo ve tuvalet kısımları temizlenebilir. Son olarak ise kapı ve mobilya temizliği yapılmalıdır. Cam ve pencere temizliği de yapıldıktan sonra en son olarak parkeler tekrar temizlenerek temizlik sonlandırılabilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir:Cifle Duvar Silme

Parke Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnşaat sonrası parke temizliği nasıl yapılır? Bu bağlamda nelere dikkat etmek gerekir diye de düşünmek gerekir. Parkelerin temiz ve parlak görünümü elbette her kullanıcının isteyeceği bir faktördür. Bunu sağlamanın önemli yolları da vardır.  Bu bağlamda parkeler de tıpkı teknolojik cihazlar gibi bakım gerektiren ürünler olarak düşünülerek belirlenen zamanlarda bakımları yapmak hem temiz ve parlak görünmesini sağlayacağı gibi hem daha uzun ömürlü bir kullanım sunacaktır.Beylikdüzü Temizlik için kimyasal ürünlere çok aşırı dikkate almaya bu noktada çok gerek duyulmayacaktır. Ya da pahalı ve sert kirleri çıkarmaya yarayan kimyasallara çok ihtiyaç gerekmediği de bilinmelidir. Böylece hem maddi yönden tasarruf hem de parkeleri zarar gelmemiş olacaktır.

İnşaat sonrası parke temizliği için yüzeyleri temizlemeye yarayan kullanışlı bir paspas ve beraberinde suya karıştırılacak yumuşak bir yüzey temizleyici ile parkeler kusursuz, temiz ve parlak bir görünümü kavuşturulabilir. Bu yöntem ihtiyaçları giderecek bir faktör olarak görülebilir. Ayrıca parke temizliğinde karşılaşılan zor ve çıkması güç lekeler için alkol kullanılarak kolayca bu lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Bir başka faktör sert fırçalar ya da kimyasallar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Tabii ki temizlik kimyasal ürün ve paspas seçerken kullanılacak mekânın boyutunu hesaba katmakta fayda vardır. Özellikle paspası alanın boyutuna göre seçmek temizlik aşamasında temizliği gerçekleştiren kişinin işini kolaylaştıracaktır.

Parke Kullanımının Sağladığı Avantajlar

İnşaat sonrası parke temizliği nasıl yapılır? Elbette temizliği yapılan ve özen gösterilen ürünlerin geri dönüş sağlaması gerekir. Bu bağlamda parkelerin kullanıcıya sağladığı avantajları da hesaba katmakta fayda vardır. Parkelerin evlerde ve iş yerlerinde kuşkusuz sağladığı en büyük avantaj üzerinde ayakkabılar ile yürünebilmesidir. Çünkü parkelerin avantajları arasında çizilmeme gibi bir özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra kaza sonucu gelebilecek darbelere karşı da oldukça dayanıklı olduğu bilinmektedir. Ayrıca temizlik olarak düşünüldüğünde leke tutmaması, toz tutmaması parkelerin yüzeyinin sağladığı avantajlar arasında göz ardı edilemeyecek faktörlerdendir. Ayrıca yeni nesil alttan ısıtma sistemlerinde hiç düşünülmeden kullanılarak yapısının etkilenmemesi ile birlikte ısıda kolayca bu ürünleri geçerek ısı kaybı oluşturmaz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.