7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat temizliği nasıl yapılır? sorusu genel olarak kafa karıştırıcıdır. Yepyeni bir eve taşınmak her zaman insana iyi gelir. Ama bu evin temizliği meselesi herkes için ciddi bir problemdir. Eğer bu konuda bazı püf noktaları ve detaylara dikkat edilirse temizlik çok daha kısa bir sürede ve daha verimli bir şekilde yapılabilir. Gelişigüzel bir şekilde başlanırsa kısa bir sürede bir inşaattan kalan kirliliği temizlemek çok zordur. Bu yüzden bu yazımızda size inşaat temizliği ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Profesyonel İnşaat Temizliği

İnşaat temizliği nasıl yapılır? sorusunun iki yanıtı vardır. Öncelikle profesyonel bir firma ile anlaşıp temizliği onlara yaptırabilirsiniz. Eğer böyle yapacaksanız, temizlik firmaları konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Daha önce temizlik yaptıran yakınlarınıza sorup temizlik firması bulabilirsiniz. Ayrıca internette de arama yapabilirsiniz. İnternetteki firmalar hakkında yapılan yorumları okuyarak da karar verebilirsiniz. Sorabileceğiniz her yere sorduktan ve sanal âlemde bir araştırma yaptıktan sonra bir firma seçebilirsiniz.

İnşaat Temizliğinde Püf Noktalar

İnşaat temizliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtı eğer temizliği siz yapacaksanız öncelikle bazı temizlik malzemeleriyle birlikte yapılır olacaktır. Eğer böyle bir karar vermediyseniz temizliğinizi kendiniz yapmak zorundasınız. O zaman da size önerebileceğimiz bazı şeyler olacaktır.  Bunlar arasında, toz maskesi, elektrikli süpürge ve ekleri, tüy silgi, vakum torbaları, lastik eldiven, faraş ve fırça, sünger, kâğıt havlu, kova, bulaşık teli, sabun, iş tulumu, sünger, cam kazıma jileti, kimyasal temizleyiciler vardır. Kimyasal temizleyiciler marketten aldığımız farklı markalardan temizlik malzemeleri demektir.

İnşaat Temizliğinde Düzen

Hemen her türlü temizlik işinde düzen ve planlama önemlidir. Öyle ki temizliğe nereden başladığınız, nasıl devam edeceğiniz ve neler yapacağınız gibi bütün ayrıntılar önemlidir. O yüzden gerekli malzemeleri topladıktan sonra bir kenarda düzenli bir şekilde tutun. Unutmayın ki hazırlık ve planlama temizlik işinin en ince detaylarıdır. Bu konuda ne kadar başarılı olursanız temizliğiniz o kadar kısa bir sürede tamamlanır. Bütün hazırlığı ve planlamayı kafanızda oluşturduktan ve toparlandıktan sonra temizliğe başlamalısınız. Böyle yaparsanız gözünüzde büyüyen en zor temizlik bile çok kısa bir sürede tamamlanabilir.

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat Temizliğinde Öncelikler

Temizlik yaparken toz maskesi takarsanız rahat edersiniz. Alerjiniz olmasa da tozdan rahatsız olabilirsiniz. Burnunuza ve ağzınıza girmesi sizi rahatsız edebileceği gibi hasta da edebilir. Daha sonra nemli bir süngerle bütün duvarları temizlemelisiniz. Pencere ve eğer varsa diğer yerlerdeki bütün etiketleri de çıkarmanız gerekiyor. Elektrik süpürgesini çalıştırma zamanı gelmiştir ve de önce pencerelerdeki boşlukları süpürgeyle çekmelisiniz. Daha sonra da daha ayrıntılı bir cam temizliği yapmanız gerekir, bunun için de camların hem içeriden hem de dışarıdan temizlenmesi gerekiyor. Eğer camlarda kazımanız gereken bir şey varsa camları ıslattıktan sonra bu işlemi yapın. Pencere ve doğramaların hepsini temizledikten sonra pencerelerin önündeki mermerleri de temizlemeniz gerekiyor.

İnşaat Temizliğinde Dolap ve Çekmeceler

İnşaat temizliği nasıl yapılır? sorusunun bir yanıtı da sırayla yapılır olacaktır. Pencereler ve duvarları temizledikten sonra dolap ve çekmece içlerini elektrik süpürgesi ile çektikten sonra, alttaki çekmeceleri çıkarıp onların da altını çekmeniz gerekiyor. Evin içerisindeki bütün tozları çekmek için, planlı bir şekilde çalışmanız ve özenli olmanız gerekiyor. Daha sonra temizlik malzemesi koyulmuş bir kovaya çok sayıda bez koyun. Su, önerilen miktarda temizlik malzemesi ve bolca bezle doldurduktan sonra, evin her yerinin tozunu almanız gerekiyor. Özellikle de süpürgelik, kapı ve pencereler ve de çekmecelere özen gösterin. İnşaattan sonra buralarda toz ve kir birikmiş olabilir. Yine kapıların üstü de dikkat etmeniz gereken yerlerdir. Evin her yerindeki tozu tamamen toplayamazsanız başarılı olamazsınız ve işiniz uzar. Bu arada suyu birçok defa değiştirmeniz ve arada bezlerinizi de yıkamanız gerekebilir.

İnşaat Temizliğinde Banyo ve Tuvaletler

Banyo ve tuvaletler için farklı bir temizlik malzemesi de kullanabilirsiniz. Buralar için de tekrar temizlik malzemesi katılan su hazırlamalısınız. Önce derz ve fayanslarda çok fazla toz varsa ve derinlerde ise fırçalamanız gerekebilir. Sonrasında ortam uygunsa suyla yıkayabilirsiniz. Yıkadığınız ya da sildiğiniz yerleri durulayıp parlatabilirsiniz. Aynaları parlatmak için de sirke ve karbonat kullanabilirsiniz.

İnşaat Temizliğinde Mutfak Temizliği

Ardından mutfağa geçebilirsiniz. Bütün lavabo ve demirbaş masa, raf ya da mermer gibi yerleri uygun birer bez ve temizlik malzemesi ile ovun. Mesela eğer bir temizlik malzemesi amonyak içeriyorsa, mermerleri onunla temizlemeyin. Bu gibi yerlerde sirke kurtarıcı bir temizlik malzemesi olabilir. Malzeme listesine ilk başta mutlaka sirke ve karbonatı da eklemelisiniz. Paslanmaz çelik bir lavaboyu da uygun bir temizlik malzemesi ile temizlemeniz gerekir. Mutfaktaki her şeyin parıldayıp iyice temizlendiğinden emin olana kadar temizleyin.

İnşaat Temizliğinde Tekrar Vakumlama Zamanı

İnşaat sonrası temizlik nasıl yapılır? sorusuna bütün aşamaları takip ederek devam etmeniz gerekiyor. Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, elektrik süpürgesini tekrar elinize alın. Evdeki bütün yüzeyleri süpürge ile çekin. Başta soğutma ve ısıtma kanalları olmak üzere hiç toz kalmayacak bir şekilde her yeri vakumlayın. Hortumu çıkararak vakumlama yapabilirsiniz. Bütün ışık bağlantıları, yerdeki ve tabanlardaki çıkıntıların üzerleri, prizlerin üstü gibi toz tutacak olan yerleri de tekrar temizlik malzemesi katılmış bir kova su ile temizleyin. Yine farklı bezler kullanın ve suyu gerektiği zaman değiştirmeye özen gösterir. Eşikler ve ışık fikstürlerini de elektrik süpürgesi ile vakumlayın. Mutfağı, banyoyu ve hemen hemen temizlediğiniz her yeri dışarıdan bir daha kontrol edin. Gerekirse biraz limon yağı eklenmiş suyla tekrar toz alın ve gereken yerleri parlatın.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.