7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesi

Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesi

Evdeki kötü kokuların giderilmesi konusu son zamanlarda bir hayli ele alınır oldu. Özellikle büyükşehirlerde apartmanlarda yaşayanlar bu durumdan çok şikâyetçi. Apartmandaki yemek kokuları, camı açtığınızdan dışarıdan gelen egzoz kokusu, evdeki çöpün kokusu ve sigara kokusu bunun gibi birçok koku ve bunların birleşerek dayanılmaz bir hal alması. Bizleri bir sorunun cevabını aramaya yönlendiriyor. Evdeki kötü kokulardan nasıl kurtulabilirim. Bu sorunun cevabı çok basit diye düşünebilirsiniz. Oda spreyi al ve sık mis gibi koksun ama bazı durumlar bu kadar basit değil. Oda spreyi anlık olarak iyi gelebilir iyi bir koku salabilir. Ama sinmiş kötü kokuları çıkaramaz. Peki, sorunuzu cevabı burada kötü kokulardan nasıl kurtulabilirim.

Çözümler

Evdeki kötü kokuların giderilmesi için çözümler vermeden önce bazı basit yöntemleri uygulayınız. Öncelikle evinizi sık sık havalandırınız. Havalandırınız ki evinizin kokusu tazelensin evinize dışarıdan hava ve gün ışığı girsin. Bu uygulayabileceğiniz ve çözüme ulaşabileceğiniz basit bir yöntem. Eğer evinizde ya da bulunduğunuz ortamda ağır bir koku varsa ve havalandırmanıza rağmen başka çözümler üretmenize rağmen bulamıyorsanız. Öncelikle o kokunun kaynağını bulun. Kaynağını bulun ve yok edin. Bu da kokudan kurtulabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Giderilmesi gereken bazı kötü kokular

Evdeki kötü kokuların giderilmesi için çözümler ararken öncelikle hangi kokular için ne yapmalı ona bakalım. Bazı giderilmesi gereken kokular;

  • Balık kokusu

Evdeki kötü kokuların giderilmesi dendiğinde herhalde akla ilk gelen kokulardan biridir pişmiş balık kokusu. Hem pişirme esnasında çok ağır bir koku bırakır hem de daha sonrasında mutfağınıza hatta tüm evinize o pişmiş balık kokusu sinebilir. Pişmiş balık kokusu içinde birkaç yöntemimiz var. Eğer balığı kızartmayı düşünüyorsanız kızartacağınız yağa biraz limon sıkmak etkili yöntemlerden biridir. Balık kızartırken bir başka kapta sirki ile suyu kaynatmak da etkili yöntemlerdendir. Eğer balığı fırında yapmayı düşünüyorsunuz. Balığı fırında pişirdikten sonra fırında bir kapta tarçın ısıtmak ya da sirkeli suyu fırında bir süre ısıtmak o kokuların önüne geçen basit yöntemlerdendir

  • Yemek kokusu

Yeni pişmiş bir yemeğin kokusu bazen size iyi gelebilir hatta mutlu da edebilir. Mesela fırından yeni çıkmış bir kek. Ama öyle de yemek kokuları var ki eve girmekte zorlanabileceğiniz. Mesela kızartma kokusu, kavrulmuş soğan kokusu, haşlanmış tavuk kokusu ve lahana gibi sebze yemeklerinin kokuları bazen tahammül edilemez. Öncelikle bu kokuların sinmesine çözüm bulmaktan önce sinmesini engellemek.

Yani bu tür yemekleri pişiriyorken aspiratörü son seviyede kullanmak ve mutfağınızın penceresini açmak gibi basit işlemleri yapabilirsiniz. Ama bazen bunlar çok etkili olmaz. Bazı yemekleri pişirirken yapılması gereken birkaç küçük işlem var. Bunlar; mesela kızartma yaparken başka bir kapta çubuk tarçın kaynatırsak, kızartmanın kötü kokusunu engellemiş oluruz. Soğan kavururken, bir tavada Türk kahvesi kavurmak, karnabahar haşlarken suyuna bir miktar süt katmak, kereviz pişirirken bir parça lahana eklemek, bu yemeklerden çıkacak kötü kokuları engeller.

  • Çöp kokusu

Evimizi saran, evimize sinen diğer bir kötü kokuda çöp kokusudur. Bizi çok rahatsız eder ama kokuyu önlemek ve kurtulmak çok basittir. Öncelikle çöplerini ayrıştırarak atmalısınız. Yemek artıklarını ayrıca poşetlemeniz ve ağzını kapatıp çöpe atmanız iyi olur. Ayrıca çöp poşetinizden sızabilecek çöpler de çöp kovanızda kötü kokulara yol açar. Çöp kovanızı iki üç güne bir çamaşır suyu ile çalkalamanız sinmiş kokuların giderilmesinde etkili olur.

  •  Sigara kokusu

Sigara kokusu da bizi illet ettiren bir kokudur hele ki içmeyene. Aslında en basit yöntem sigara içmemek ama madem içiyorsunuz ya da içilen ortamda bulunuyorsunuz. Sigara kokusundan kurtulmanın da bazı yöntemleri var. Öncelikle sigarayı nerde içiyorsanız ya da içiliyorsa oranın kapısını kapalı tutun ki diğer odalarda sigara kokmasın. Sigara kokusuna en basit yöntem mum yakmaktır. Sigaranın sürekli içildiği ortamın birkaç köşesine ıslak sünger koymak etkili olacaktır. Sadece odaya değil tüm eve sinmiş sigara kokusu için de bir yöntem var. Bir tencerenin içinde su ile bir kapak çamaşır yumuşatıcısını kaynatmak ve daha sonra kaynayan karışımı tüm evi gezdirerek buharın dağılmasını sağlayın bu da evdeki kokunun gitmesi için iyi bir yöntemdir.

  •  Gardırop kokusu

Gardırop kokusu da bizleri rahatsız eden bir kokudur. Gardırobun içi koktuğu gibi birde elbiselere sinen koku insanı daha da rahatsız ediyor. Gardırop kokuları için naftalin kullanılır ama onun da çok iyi koktuğu söylenemez. Dolabınızın içine karanfil batırılmış portakal ya da limon koyarsanız. Gardıroptaki kokuyu ve elbiselere sinen kokuları önlemiş olursunuz.

  •  Tuvalet kokusu

Evdeki kötü kokuların giderilmesi için çözümleri ararken herhalde en çok tuvalet kokusu için çözüm bulmak istemişizdir. Temizliğine ve hijyenine en çok önem verilen yer belki tuvalettir, Hat da belki en çok temizlenen yer de tuvalet olabilir ama yine de tuvalet kokularını önleyemiyorsanız bazı çözümleri mevcut. En basiti tuvalet ve lavabolar için koku giderici tabletler kullanmak. Ayrıca klozet ve lavabolara yarım bardak limon suyu ve karbonat dökmek sonrasında ise bol su ile yıkamak kötü kokular için çözüm olacaktır. Ayrıca lavaboya kahve telvesi ve ardından kaynar su dökerek de kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Tuvalet ve banyonun genel kötü kokusu için kokulu mumlar ya da kokulu sabunlar kullanarak banyonun ya da tuvaletin genel havasını da temizleyebilirsiniz.

  •  Buzdolabı kokusu

Evin genel havasını belki çok etkilemez ama buzdolabını açtığınızda çıkan koku sizi çok rahatsız edebilir. Buzdolabının kokusu da bir hayli yoğun ve rahatsız edicidir. Buzdolabında kötü kokuların sebebi ağzı açık kalmış yemekler, sebzelik kısmında belki çürümüş olan sebze meyvelerdir. Bunlar için öncelikle tedbir alın yemeklerinizin ağzını açık bırakmayınız. Sebzelik ve meyveliğiniz arada bir kontrol ediniz. Yine de koku varsa buzdolabının içine ağzı açık karbonat bırakmak kokuyu giderebilecek yöntemlerdendir. Aynı etkiyi ağzı açık sirke ya da kesilmiş limonla da yapabilirsiniz.bunlarla birlikte şu makalemizde ev temizliğinde size yardımcı olacaktır.Cifle Duvar Silme

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.