7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır? işlemi bilindiği üzere eski çağlardan günümüze kadar gelmiştir.Gümüş pamuklu bez ve sigara külü ile parlatılır. Beyaz renktedir ve elektriği iyi iletir. Gümüş teknoloji alanında kullanılabilmektedir lakin günümüzde daha çok takı alanında kullanılmaktadır. Gümüş kullanıcılarının çoğunun ortak şikâyeti gümüşü kullandıkça kararmasıdır. Bunun sebebi gümüşün suyla tepkimeye girip oksitlenmesi olabilir veya kükürtle de tepkimeye girmiş olması olabilir. Gümüş kararmasını yok etmek için adına birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle gümüş eski parlaklığını almış olur. Yöntemlerin birçoğu herkesin yapabileceği basit, evde kullanımı kolay yöntemlerdir. Belirttiğimiz yöntemlerden birincisi;

Diş Macunu Yöntemi

Gümüş Nasıl Parlatılır? işlemini gerçekleştirmek için yöntemlerden biri budur. Yapılması gereken bir fırça yardımıyla diş macununu parlatılmak istenilen takının üzerine sürülmesidir. Macunu takıya sürdükten sonra su dolu bir kapta yaklaşık olarak yarım saat bekletilmelidir. Süre dolduktan sonra takıyı iyice durulayın. Ve ilk gün ki gümüş parlaklığında olan takınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?
Gümüş Nasıl Parlatılır?

Sirkeli Su ve Karbonat Karışımı Yöntemi

Gümüş parlatma nasıl parlatılır? işleminin ikinci yöntemidir. Asit grubunda bulunan sirke gümüş aydınlatma yöntemi olarak kullanımında da mevcut. İki yemek kaşığı kadar sirkeyi bir kaba koyduktan sonra bir miktar su ve iki yemek kaşığı kadar da karbonatı ekleyin. Karışımı oluşturduktan sonra parlatılacak olan takınızı karışımın içine bırakın. Karışımın içerisinde yaklaşık yarım saat bekledikten sonra gümüş takılarınızı alıp durulayabilirsiniz. Ve parlaklığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer parlatılacak olan takılar bir kaba sığmayacak kadar çok ise sirkeli karışımı bir bez yardımı ile takıları silerek parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça pratik bir yöntemdir. Uygulaması da kolay olduğu için tercih edilen yöntemler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Tuz ve Limon Karışımı Yöntemi

Gümüş Nasıl Parlatılır? işleminin üçüncü işlemidir. Yine asidik bir ürün olan limon gümüş parlatma yöntemi olarak kullanımda birebirdir. Öncelikle bir kâsenin içerisine 2 yemek kaşığı limon suyu bir yemek kaşığı tuz ve göz kararı su ekleyelim. Oluşturduğumuz karışımın içerisinde parlatma işlemi yapacağımız gümüş takılarımızı yerleştirelim. Karışımın içerisinde yine bir yarım saat bekleyen parlayan gümüş takılarımızı çıkarıp durulama işlemini gerçekleştirelim. Durulama işlemi bittiğinde oluşan parlaklıkta gözlerinize inanamayacaksınız.

Cam Silme Suyu Yöntemi

Gümüş parlatma nasıl parlar?işlemlerinden bir diğeri de cam silme suyuyla parlatma işlemidir. Cam silme suyu da gümüş parlatma işleminde kullanılabilmektedir. Parlatmak istediğiniz gümüş takınızın üzerine 1-2 kere püskürtüp silerek daha sonra da durulayarak parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Zaman anlamında oldukça pratik ve kısa süreli bu yöntem tercih edilebilir.

Mısır Nişastası Yöntemi

Gümüş parlatma işleminde bir başka yöntem de mısır nişastası yöntemidir. Mısır Nişastasını parlatmak istediğiniz takının tüm yüzeyine temas edecek şekilde yaymalısınız. Oksitlenme işlemi bittikten sonra gözlemleyerek durulama aşamasına geçebilirsiniz. Kararmanın geçtiğini gördüğünüz an durulayıp kuruttuktan sonra eski haline dönmüş parlak takınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Deterjan Yöntemi

Bir kapta deterjan ve kaynamış suyu birleştirerek olacakları gözlemleyebilirsiniz. Deterjan ve kaynamış su birleştiğinde deterjan içindeki bileşenler ortaya çıkacaktır ve parlatma işleminde birebirdir. Karışımımızı oluşturduktan sonra parlatmak istediğimiz takıları karışımımızın içine bırakabiliriz. Oluşan kabarcıkları gözlemlerken takıda kararmanın geçtiğini gördüğümüzde takımızı çıkarıp iyice duruladıktan sonra kullanıma hazır hale gelecektir.

Doğal Sabun ve Amonyak

İki baz bileşiği parlatma işleminde oldukça başarılıdır. Amonyak zayıf baz özelliği gösteren bir bileşiktir. Doğal sabun ile amonyak birleştiğinde kendilerini meydana getiren atomlar özelliklerini göstermeye başlar ve temizlik işleminde oldukça önemli rol oynarlar. Karışımı hazırlarken ikisini de eşit miktarda koymakta oldukça fayda vardır. Karışımı hazırladıktan sonra oluşturduğumuz karışım içerisinde takılarımızı koyabiliriz. Oksitlenme işleminin bittiğini gördüğümüzde takılarımızı karışımın içerisinden alıp iyice durulama işlemi yaptıktan sonra kullanıma hazır halde olacaktır.

Ketçap Yöntemi

Gümüş parlatma işlemlerinin arasında en güçlü olanı ketçap ile parlatma yöntemi olmuştur.  Parlatmak istediğiniz takınızın üzerine göz kararında ketçap dökerek parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kararmanın geçtiğini gördüğünüzde silip durulayıp takınızı kullanabilirsiniz.

Sabun Yöntemi

Parlatmak istediğiniz takınızın üzerine sabunu gezdirerek parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Lakin takınızın üzerinde sabun artıkları kalabilir. Kalan sabun artıklarını ise bir fırça veya bez yardımıyla takınızı ovalayarak kararmadan kurtarabilirsiniz. Tercih yöntemine bağlı olarak sıvı sabunda tercih edilebilmektedir.

Tebeşir Yöntemi

Aynı sabun yöntemi gibi parlatmak istediğiniz takınızın üzerinde tebeşiri gezdirerek ve kalan tebeşir kalıntılarını kararma geçinceye kadar fırça veya bez yardımıyla takınıza yedirerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Kremi Yöntemi

Sabun ve tebeşir yöntemlerinin bir benzeri olan saç kremi yöntemi, aynı işlemler gerçekleştirilerek uygulanır. Gümüş parlatma işleminde kullanılan bir diğer yöntemdir.

Alkol Yöntemi

90 derecede saf bir alkol çözeltisini bir kapta muhafaza edilip içine parlatmak istenilen gümüş takılar koyulur. Ve alkolün içerisinde maksimum 1 saat kadar bekletilir. Lakin önemli bir nokta alkol bulunan kabın işlem gerçekleşirken ağzının kapalı olması gerekmektedir. Ayrı olarak kullanılan kabın da özelliği önemlidir. Bunlara dikkat edilmez ise alkol özelliğini göstermeyebilir. Alkol içerisinde beklettiğimiz gümüş takımızı işlem bittikten sonra talaş içerisine koyup kuruması beklenilmelidir. Kuruduktan sonra temizlendiğinden iyice emin olmak adına biz bez yardımıyla silinmelidir.

Gümüş Cilası Yöntemi

Eğer tüm bu saydığımız işlemlerle uğraşmak istemeyebilirsiniz. Uğraşmak istememeniz takdirinde gümüş cilalarından satın almanız mümkündür. Evde yapılan yöntemlere göre daha etkisi yüksek bir yöntemdir. Kullanımı ise parlatmak istediğiniz gümüş takınızın/ eşyanızın üzerine sürüp bir bez veya pamuk yardımıyla ovalayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi yaparken kısa bir süre sonra parıldamaları fark edeceksiniz. Tek olumsuz yanı içinde kimyasal maddelerin var oluşudur. Bu yüzden kullanım sırasında aşırı dozdan kaçınılmalıdır.

Tırnak Cilası ve Sigara Külü

Gümüş takıların kararmaması adına uygulanan bir yöntemdir. Gümüş takınıza tırnak cilası sürdüğünüzde hava ile temasını kesmiş olursunuz böylece takınızın kararmasını engelleyebilirsiniz.

Ek olarak gümüş parlatma işleminde halk arasında kulaktan dolma bir bilgi dolanmaktadır. O da sigara külünün gümüş parlatma işleminde kullanıldığı söylentisidir. Sigara külü parlatma işleminde katiyen kullanılmamalıdır. Parlatmanın yanı sıra kullandığınız takıya daha çok zarar verebilirsiniz.

Beylikdüzü temizlik

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.