7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş nasıl temizlenir? Gümüş takılar nasıl parlatılır? Günümüzde takılar, kıyafetlerimiz kadar önemli bir yere sahiptir. Sık kullanımda ve düzenli bakımın olmadığı takılarda özellikle gümüş ve imitasyon olanlar da kir, ter, toz gibi etkilerle kararmalar başlar. Peki, gümüş neden kararır? Ve gümüş temizliği nasıl yapılır?

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş nasıl temizlenir? konusuna gelmeden önce gümüşün neden karardığına bir bakalım. Gümüşün kararmasında ve renk koyuluğunda ki temel sebep, kükürttür. Gümüş zaten kararmaya yatkındır. Ancak gümüşün tekrar eski haline getirilmesi, kararmasını geçirmek mümkündür. Öncelikle gümüşün neden karardığına ve nasıl önlem alınabilir bir bakalım.

 Su Gümüşü Karartır Mı?

Gümüş kararmasını araştıran ve gümüşünün kararmasının nedenini arayanların en çok sorduğu soru su gümüşü karartır mı? Su ile gümüş temasına dikkat etmekte fayda var çünkü temas edecek olan takının nasıl üretildiği üretilirken içlerine nasıl kimyasallar barındırdığını bilemezsiniz. İçlerinde bulunan kimyasallar su ile etkileşime girebilir ve kararmaya yol açabilir. Öte yandan gümüş takılarınızla denizde girmemeye özen gösterin. Çünkü yine üretiminde kullanılan kimyasallar, tuzlu su ile temasa geçtiğinde kararmaya yol açabilir.

Gümüş Takınızı Nasıl Muhafaza Ettiğiniz Önemli

Takılarda yapılan başlıca hatalardan biride alınan takıyı açıkta bırakmak. Takılarınızı takmadığınız zamanlarda olabildiğince hava ile teması olmayacak şekilde saklamaktır. Takılarınızı asla banyo gibi rutubetli yerlerde açıkta bırakmayınız. Bıraktığınız takınız birkaç gün içinde kararabilir. Unutmayın kullanılan gümüş kararmaz.

Ter Takıyı Karartabilir Mi?

Özellikle gümüş kolyelerde, hele ki yaz aylarında kararma şikâyetlerinin çok görüldüğü durumlardır. Takıyı takan kişinin terinde ki asit oranına bağlı olarak gümüş kolyelerde kararma görülür.

Peki, Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş nasıl temizlenir? Bu sorunun birçok cevabı var. Gümüş parlatmak, temizlemek zor bir işlem değildir. Evde kendinizin de kolayca uygulayabileceği yöntemlerle gümüş takılarınızı parlatabilir ve eski hallerine geri getirebilirsiniz.

Bazı Gümüş Temizleme Yöntemleri

  •  Diş macunu ile gümüş temizleme

Diş macunu yardımı ile gümüşü temizlemek oldukça basit ve etkilidir. Parlatacak olduğunuz gümüş takınızın üstüne bir fırça ya da peçete yardımıyla diş macununu sürünüz. Daha sonra diş macununu sürdüğünüz takınızı ılık su dolu bir kabın içinde yarım saat kadar beklettikten sonra takınızı çıkarınız. Takınızı bir bez ile güzelce kuruladıktan sonra gümüş takınızın eskisi gibi parladığını göreceksiniz.

  • Sirkeli su ve karbonat karışımı ile gümüş temizleme

Temizlik işlemlerinde sıklıkla tercih edilen sirke, gümüş parlatma işleminde de kullanılır. Sirke kullanarak da gümüş takılarınızı parlatmak oldukça kolaydır. İki yemek kaşığı sirkeyi, takılarınızın sığacağını düşündüğünüz bir kaba ekleyiniz. Daha sonra kabartma tozu ile beraber bir miktar suyu da kabın içerisine ekleyiniz. Takılarınız kabın içerisinde yarım saat beklettikten sonra kaptan çıkarınız ve iyice durulayıp kurulayınız. Gümüş takınızın eski haline döndüğünü göreceksiniz.

  •  Limon ve tuz karışımı ile gümüş temizleme

Diğer bir parlatma için kullanılan malzeme ise limondur. Limon asidik etkisiyle gümüşleri parlatmada kullanılır. Takılarınızın sığacağını düşündüğünüz bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyiniz. Daha sonra bu kaba bir yemek kaşığı tuz ve bir miktar su ilave ediniz. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra içerisine takılarınız bırakınız. Takılarınızı yarım saat kadar beklettikten sonra çıkarıp durulayınız. Takılarınız artık eskisi gibi.

  •  Ketçap ile gümüş temizleme

Bir başka parlatma yönteminde ise ketçap kullanılır. Ketçap ile kararmış gümüşünüzü kolaylıkla parlatabilirsiniz. Takınızın boyutuna göre ketçapı takınızın üstüne sıkınız ve takınıza iyice bulayınız. Takınızı 15-20 dakika bu halde beklettikten sonra durulayıp kuruladıktan sonra sizde sonucu göreceksiniz.

  •  Cam silme suyu ile gümüş temizleme

Gümüş parlatmada artık farklı yöntemlerde var. Cam silme suyu da bunlardan biri. Cam silme suyunda bulunan kimyasallar, gümüşü parlatma özelliğine sahipler. Parlatmak istediğiniz takınızın tüm yüzeyine cam silme suyundan sıktıktan sonra bir süre bekleyiniz. Daha sonra takınızı durulayınız. Farkı sizde görmüşsünüzdür.

  •  Mısır nişastası ile gümüş temizleme

Gümüş parlatmada kullanılan diğer bir ürün de mısır nişastası. Kulağa biraz ilginç geliyor. Ama sonucu diğer yöntemler kadar etkili. Parlatmak istediğiniz takınızın tüm yüzeyine mısır nişastasını yayınız. Bir süre bekledikten sonra kararmaların geçip geçmediğiniz kontrol ediniz. Eğer geçmemişse bir süre daha bekletiniz. Geçtikten sonra ise duralayıp farkı görün.

  • Deterjan ile gümüş temizleme

Parlatmak için deterjan kullanmak hiç de saçma değil sonuçta oda bir temizlik aracı. Kaynamış suyun içerisine bir miktar deterjan ilave ettikten sonra iyice karıştırınız. Takınızı karışımın içerisine attıktan sonra bir süre bekleyiniz daha sonra takınızı çıkarıp durulayınız. Artık takınız parıl parıl.

  • Sıvı sabun ile gümüş temizleme

Gümüş nasıl Parlatılır? dediğimzde ise kullanılan diğer bir malzeme de sıvı sabundur. Sıvı sabunun içerisindeki kimyasallar sayesinde gümüş takınızı temizlemek bir hayli kolaydır. Sabunu parlatmak istediğiniz eşyanızın üstüne sıkınız. Bir fırça yardımıyla takınızı ovalayınız ve daha sonra durulayınız. Takınız eskisi gibi.

Gümüş nasıl temizlenir? Sorusu için bir hayli yöntem yazdık. Bu yöntemler daha çok evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler. Bu yöntemleri uygularken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Gümüş Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş nasıl temizlenir? Sorunun cevaplarını uygularken bazı dikkat edilmesi gerekenler var. Gümüş temizliği sırasında belki kimyasal içeren malzemeler kullanabilirsiniz. Bu yüzden temizlik esnasında eldiven kullanmaya özen göstermeniz önemli. Temizlik esnasında gümüş takınızın bazı kimyasallar ile tepkimeye girmesi söz konusu olabilir. Bu tepkimelerden belki de gaz açığa çıkabilir bu yüzden temizlik esnasında maske takmanız önemli. Ayrıca temizlik yapılan ortamın temizlik esnasında iyice havalandırılması da önemli bir husustur.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.