7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Merdiven Parlatma

Mermer Merdiven Parlatma

Mermer merdiven parlatma işi, o ortamı şık ve bakımlı göstermek için mutlaka yapılması gereken bir iştir. Mermeri parlatmak hem dekoratif etki açısından önemlidir, hem de mermer yüzeyi dış etkenlere karşı korur. Bu nedenle mermer merdivenlerin parlatılması, düzenli aralıklarla yapılması gereken bir uygulamadır. Mermer cilaları piyasaya çıkmadan önce mermer merdiven parlatmak son derece yorucu ve zahmetli bir işti. Üstelik ne kadar uğraşılsa da etkili bir parlaklık elde etmek mümkün olmazdı. Bugün elimizde olan imkanlarla ise, mermer merdiven parlatmak son derece kolay ve zevkli bir iştir.

Mermer Merdiven Parlatma İşlemi Neden Yapılır?

Mermer merdiven parlatma uygulması, mermerin bakım isteyen bir malzeme olmasından kaynaklanır. Mermerin şık ve dekoratif görüntüsü, bulunduğu mekanı iyi göstermek için fazlasıyla yeterlidir. Bu özelliği nedeniyle birçok yapının merdiven kısmında kullanılır. Mermer eğer düzenli aralıklarla parlatılmazsa, o şık görünümünü kaybeder. En eski yıllardan beri kullanılan bir yapı malzemesidir ve popülaritesini hiç kaybetmemiştir. Bugün halen otel, restoran, apartman, müstakil ev, iş merkezi gibi yerlerde mermer merdiven kullanılır. Bu yapılarda bulunan mermer merdivenler, cilalama yapılıp parlatılmadığı takdirde matlaşır ve iyi görünmemeye başlar. Halbuki parlayan bir mermer görüntüsü, o mekana zenginlik katar.

Mermer Merdiven Parlatma Nasıl Yapılır?

Mermer merdiven parlatma işine girişeceklerin bir mermer cilası edinmesi gerekir. Klasik yöntemlerle mermer parlatmaya çalışmanız, ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Evlerde hazırlanan doğal içerikli karşımlarla mermer istediğiniz kadar parlamaz. Üstelik hazırladığınız içerikler mermere zarar verebilir ve çizilmesine sebep olabilir. Mermer merdiven parlatmak için toz cila ya da sıvı cila alabilirsiniz. Bu cilayı kullanmadan önce mermer yüzeyi iyice temizleyip tozdan ve kirden arındırmak gerekir. Daha sonra mermerin kuruması beklenir. Ardından cilalama işlemine geçilebilir. Mermer cilalamanın, mermere parlaklık verme yanında bakımını yaparak dış etkenlere karşı korumak gibi bir özelliği de vardır. Bu uygulama düzenli aralıklarla yapıldığı takdirde, mermer yüzey her zaman bakımlı ve şık görünür.

Mermer Merdiven Parlatma
Mermer Merdiven Parlatma

Mermer Merdiven Parlatmanın Amacı Nedir?

Mermer merdiven parlatma uygulaması yapıldığında, o ortamda bulunan merdivenlerin matlığı giderilir ve parlamaya başlar. Mermer cilası kullanılarak yapıldığında ise, sizi asla yormaz. Büyük mermer alanlar bile kısa süre de cilalanır. Mermer cilası ile mermer merdiven parlatacaksanız farklı seçenekleriniz vardır. Mermer cilasını toz halinde ya da sıvı halde satın alabilirsiniz. Her iki mermer cilası da, mermer merdiven parlatma işi için uygundur. Ancak sıvı mermer cilalarının pratiklik anlamında üstünlüğü vardır. Sektör diliyle konuşmak gerekirse mermer cilalarını polimerize cila ve kristalize cila olarak ayırmak mümkündür. Parlak bir mermer görüntüsü ile mat bir mermer görüntüsü arasında ciddi anlamda fark vardır. Mat mermer içeren bir bölgenin estetik durması beklenemez. O yapının eski ve bakımsız görünmesine sebep olur. Mermer dediğimiz yapı, ancak parladığında kendini gösterir.

Mermer Merdiven Parlatma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mermer merdiven parlatma işinin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar kısaca şu şekilde özetlenebilir:Mimaroba temizlik şirketleri firmamız tuşba temizlik aşağıda liste halinde pratik bilgiler vermektedir.

  • Mermer merdiven parlatma işine başlamadan önce parlatılacak olan mermer yüzeyin iyice temizlenerek üzerindeki kirden ve tozdan arındırılması gerekir.
  • Temizlenen mermer yüzeyin parlatılabilmesi için mermer cilasına ihtiyaç vardır. Herhangi bir tür mermer cilası edinilerek cilalama işlemi yapılabilir.
  • Mermer cilası yapılırken, yalnızca tek bir uygulama yapılacak diye bir şart yoktur. Eğer mermer yüzeyde sağlanan parlaklık düzeyi yeterli bulunmazsa, tekrardan tüm zemine cila uygulaması yapılabilir. İkinci uygulamaya geçmeden önce mermer yüzeydeki cilanın kuruması beklenirse, daha estetik bir görünüm elde edilmiş olur.
  • Mermer merdivenler cilalandıktan sonra iyice kurumadan üzerine basılmamalıdır. Aksi takdirde, emek verilerek cilalanan mermer yüzeyin üzerinde iz oluşur ve bu durum da estetik görüntünün bozulmasına sebep olur.
  • Mermer merdiven cilalandıktan sonra kuruması beklenir ve ardından insanlar üzerinden geçmeye başlayabilir. Fakar bu yüzeyde eşya taşınabilmesi için, cilalama işleminden sonra en az yirmi dört saat geçmelidir.
  • Mermer yüzeylerin düzenli olarak cilalanması gerektiği, ayrıca mermerin bakım isteyen bir malzeme olduğu unutulmamalıdır.

Mermer Merdiven Parlatma ile Bakımlı Merdivenler

Bir yapıda eğer mermer merdiven kullanılmışsa, bu durum o yapıda estetik görüntüye önem veriliyor demektir. Eğer öyle olmasaydı mermer yerine, hiç bakım ya da cilalama istemeyen başka malzemeler kullanılabilirdi. Mermer kullanıldığına göre, estetik görünmesi gereken, parlaklığıyla göz alıcı durması istenen bir mekândır. Eğer öyleyse mat bir mermer görünümünün hiç de estetik durmayacağı unutulmamalıdır. Mermer yüzeyler parlatılmazsa, beton görüntüsünden bir farkı kalmaz ve estetik duruşunu kaybeder. Tüm bu nedenlerle mermer malzeme, ister merdivende kullanılsın ister zemin yüzeyi olarak kullanılsın mutlaka parlatılması gerekir. Mermeri parlatacak olan ise mermer cilasıdır.

Mermer Merdiven Parlatma İşini Kim Yapabilir?

Mermer merdiven patlatma uygulaması için yardım almanız mümkündür. Çeşitli temizlik ve mermer cilası firmasından bu konuda destek talep edebilirsiniz. Ya da mermer cilasını satın aldıktan sonra kendiniz de uygulama yapabilirsiniz. Mermer cilalarının bir kullanım talimatı vardır. Bu talimatlara uyulduğu takdirde mermer parlatma işleminde herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır. Mermer cilası sayesinde mermer merdivenler pırıl pırıl olur ve mekâna canlılık katar. Özellikle hizmet sektöründeki yapıların güzel ve bakımlı görünmesi çok önemlidir. Aksi takdirde, o mekandan hizmet alan kişiler üzerinde olumsuz bir etki bırakır. Bu da istenen bir durum değildir çünkü müşteri kaybı ile sonuçlanır. Görselliğin günümüzdeki önemi tartışılmazdır. İnsanlar bir mekana girdiklerinde bakımlı ve şık bir görüntüyle karşılaşmak isterler. Mermer yüzeylere o şık görüntüyü verecek olan ise cilalama yapılarak parlatılmasıdır.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.