7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Nasıl Parlatılır?

Mermer Nasıl Parlatılır?

Mermer Nasıl Parlatılır?  işlemi mermerlere daha parlak görülmesi adına uygulanan işlemin adıdır. Peki cila nedir? Cila uygulanan yüzeyi dışarıdan gelen yabancı maddelerden korurken aynı zamanda dekoratif görüntü sunabilen, birkaç fiziksel kuvvet uygulanarak ve çeşitli kimyasallar birleştirilerek oluşturulan tüm zemini kapsayan bir kimyasal üründür.

Temizlik sektöründe en çok tercih edilen iki tür cila bulunmaktadır. Bunlardan birincisi polimer cila diğeri ise kristalize cila sistemidir. Bu iki cila sisteminin birbirine göre farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklara şöyle bir göz atalım.

Polimerize Mermer Cila Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mermer Nasıl Parlatılır?  yöntemlerinden biri de polimerize mermer cila uygulamasıdır. Polimer cilanın oluşumunda polimer-yayıcı akrilik asit, akrilik ester ve styrene rol oynamaktadır.  Genelde kullanıldığı alan; mermer, traventen, karo ve mozaik yüzeylerde kullanılır. Paspasla veya bezle sürülür. Cilaya rengini veren madde polimer maddesidir. Polimer beyaz renkte olduğu için halk arasında süt cila veya sürme cila ismi de verilir.

Mermer parlatma işleminde polimer cila işlemine geçilmeden önce mermer öncelikle tamamen temiz olmalıdır. Temizlenip daha sonra iyi bir şekilde kurutulmalıdır. Polimer cila uygulaması olacak yerde insan olmamalıdır. Bu yüzden işe başlamadan önce uyarıcı levhalar etrafa koyulmalıdır. Aksi takdirde kazalar ortaya çıkabilir.  Eğer cila atılacak yüzey önceden cila atılmış bir yüzeyse cila, cilayı kır veya cila sökücü maddeler ile yüzeyden tamamen temizlenmelidir. Temizlenmezse eğer yeni yapılan ciladan verim alınmaz. Ek olarak cila işlemi başlamadan önce tüm alet ve edevatlar ulaşabileceğiniz yerde olmalıdır. İşe başladıktan sonra yüzeyden uzaklaşırsanız eğer cila pek sağlam olmayabilir.

Mermer Parlatmanın İşlem Adımları

Mermer Nasıl Parlatılır?  İlk olarak polimer cila bulunduğu kaptan çıkarılır ve uygulanacak yüzeye yaklaşık 5-10 metrekare ye 100 ml kadar dökülür. Dökülen cila paspas yapıyormuş gibi hareketlerle uygulanır. Aynı S harfi gibi.  Bu işlem yaklaşık 3-4 dakika yapılır ve cila zemine iyice emdirilir. İşlem tüm zemine aynı şekilde uygulandığında kurumak için bırakılır. Kuruması için bırakılan süre hava şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 45-60 dakika arasında zemin tamamen kurumuş olur. Zemin kuruduktan sonra aynı işlem birkaç kere daha tekrarlanır.

Mermer Nasıl Parlatılır?
Mermer Nasıl Parlatılır?

Tekrarlama işlemi istenilen cilaya ulaşıncaya kadar devam eder. Tüm işlemler bittikten sonra zemine nemli paspas ile parlatma işlemi yapılır. Zemin üzerinde hareket edilmesi için en az 3-4 saat geçmesi gerekmektedir. Ek olarak cilanın üzerinde eşya taşınacaksa bekleme süresi 1 gündür.  Nemli paspasla parlatma işleminin daha iyi olması için ve cila kalıntılarını da temizlemek adına yüksek devirli cila makinesi altına beyaz keçe koyulur ve zemin daha da parlatılır. Ve cila atma işlemi bu şekilde son bulmuş olur.

Cila işlemi bittikten sonra cila bulaşmış tüm malzemeler temizlenmelidir aksi takdirde cila bulaşan yüzeyde kuruyup yapışacaktır ve çıkmayacaktır. Polimer cila uygulaması kristalize cila uygulamasına göre daha kısa ömürlüdür. Yaklaşık olarak 5-6 kat daha az dayanıklıdır. Lakin uygulama bakımından ise kristalize cila uygulamasına göre daha pratik, kısa ve daha uygun fiyatlıdır. Ek olarak polimer cila uygulaması çok ustalık istemeyen, uygulanabilirliği kolay bir cila uygulamasıdır.

Kristalize Mermer Cila Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mermer Nasıl Parlatılır?  işleminde bir diğer yöntem ise kristalize mermer cila uygulaması işlemidir. Kristalize cila uygulaması yapısında kalsiyum karbonat içeren mermer, karo ve traverten yüzeylerde kullanımı mümkündür. Bu kullanılan yüzeylerde doğal gözeneklerin makine, kimyasal ve uygun aparatlar kullanılır. Cila fiziksel kuvvet dâhilinde yakılır ve reaksiyona sokulur. Bu işlem sonucunda kısmen de olsa gözenekler dolar ve cila zeminle bütünleşir. Kısacası kristalize mermer cila uygulaması doğal taş zeminlerin cila yardımıyla sert hale getirilip gözeneklerinde doldurulması işlemidir. Doğal taş zemine yapılan bu işlem büyük bir ustalık, tecrübe ve sabır gerektiren bir işlemdir.

Mermer Nasıl Parlatılır?
Mermer Nasıl Parlatılır?

Endüstriyel temizlik işlemleri arasında zirvededir. Diğer cila uygulamalarına göre hem zaman anlamında hem de maliyet anlamında daha zahmetli bir uygulamadır. Lakin uzun vadeli düşünülürse diğer cila uygulamalarına göre daha uygun fiyatlıdır ve bu uygulamayı bir kere yaptırdıktan sonra başka bir cila uygulaması tercih etmeniz pek mümkün olmayabilir. Performans açısından oldukça yüksek derecede iyi bir cila uygulamasıdır.

Kristalize Mermer Parlatmanın İşlem Adımları

Mermer Nasıl Parlatılır? işlemi olan kristalize cila işlemine başlamadan önce uygulama yapılacak zemin tamamen boşaltılır ve gerekli temizlik kurulama işlemleri yapılır. Uygulama yapılacak zemine gerekli levhalar koyulduktan sonra da işe başlanılır. Cilalama yapılacak yüzey makinenin altına siyah keçe takılarak keçe yardımıyla iyice temizlenir.  Daha sonra makinenin altına cila pedi (çelik yünlü ped) takılır ve yüzeyin kuruluğundan emin olunduktan sonra önceden sprey şişeye hazırladığımız kristalize cila, yüzeyin 1 metrekaresine 1-2 defa püskürtülür ve cila makinesiyle püskürtülen yerde 2 dakika boyunca gezilir. Bu işlem yüzey kuruyana kadar devam eder. Bu şekilde tüm zemine 1 kat cilalama işlemi yapılır.

Mermer Nasıl Parlatılır? Kuru paspas yardımıyla yüzey üzerinde oluşan cila kalıntıları temizlenir. Kristalize mermer cilalama işlemine 2. ve 3. Katları geçmek için devam edilir. Genel olarak tercih edilen kat sayısı 3 olmasına rağmen bazı zeminlerde bu sayı 7 kata bile çıkabilmektedir. Yaklaşık olarak 100 metrekare bir alana 3 kat cila yaptığımızda uygulama süresi ortalama olarak 5-6 saat olabilmektedir. Kristalize mermer cilalama işlemi son bulduğunda makinenin altında bulunan cila pedi ( çelik yünlü ped ) çıkartılır. Makinenin altına beyaz keçe takılır ve zemin parlatma işlemine başlanır. Bu işlem istenilen parlaklığa gelene kadar devam eder. İstenilen parlaklığa geldiğinde iş biter bitmez yüzey insan trafiğine açılabilir. Polimer cila uygulamasındaki gibi belirli bir süre beklemeye gerek yoktur. Kristalize cila işlemini polimer cila işleminden ayıran bir özellikte budur. Polimer cila işleminde belirli bir süre beklemek gerekirken kristalize cila işleminde bu süreye gerek duyulmaz.Beylikdüzü Temizlik Şirketi Tuşba temizliği arayarak demo talebinde bulunabilir hizmetin kalitesini kendi gözlerinizle takip edebilirsiniz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.