7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Nasıl Temizlenir

Mermer Nasıl Temizlenir

Mermer Nasıl Temizlenir Mermer eski zamanlarda birçok alanda dayanıklılığı özelliği sebebi ile kullanılmış olup özellikle sanatsal işlerde sıkça kullanılmıştır. Günümüzde de dayanıklılık özelliği esas alınarak birçok alanda özellikle inşaat sektörü, heykel ve mezar taşı imalatlarında sıkça kullanılır. Milattan önceki yıllarda yapılan araştırmalarda mermer işleme kalıntılarına rastlanması o dönemde de sıkça kullanıldığını kanıtlamaktadır. Antik mekânlarda olduğu gibi birçok saray ve tiyatro inşaatlarında, takı ve süs eşyalarının imalatında sıkça kullanıldığı yapılan araştırmalar sonucu görülmektedir. Günümüze kadar evrim değiştirerek kullanım alanları artmış olup modern mimari de sıklıkla kullanılır.

Mermer Bileşenleri Ve Yapısı

Mermer kalkerlerin yeniden kristalleşmesi sonucu meydana gelen bileşenlerdir. Bileşenlerin hemen hemen hepsi kalsiyum karbonattan oluşmaktadır. Mermer bileşeninde esas madde kalsit diye adlandırılan maddedir. Renk olarak genellikle beyaz ve gri olarak meydana gelirler. Endüstri alanında ise kesilip parlak renk kazanan her taş mermer olarak adlandırılır. Hammadde olarak doğadan gelir ve yüzeysel işlem ile kullanıma hazır hale getirilerek piyasaya sunulur.

Mermer Kullanım Alanları

Eski zamanlarda dayanıklı olması sebebi ile birçok alanda kullanılan mermer günümüzde özellikle inşaat sektöründe ve mezar taşı imalatında kullanılmaya uygun hale gelmiştir. Bu kullanım alanlarına uygun olarak üretilmiştir. Tüm bu alanlar dışında süs eşyası biblo gibi özellikle çeşit olarak damarlı farklı renklerde mermerler tercih edilir. Sanatsal alanlarda kullanılacağı zaman beyaz renkli olanlar tercih edilir. Binaların iç ve dış cephelerinde dayanıklı olması göz önünde bulundurularak mutfak ve banyo gibi alanlarda taşıyıcı görevinde kullanılır. Mermerler granit malzemeye göre daha yumuşak yapıda olduğu için trafik yoğunluğunun daha az olduğu yerlerde kullanılır granit ise daha çok metro, gökdelen ticaretlerinde kullanıma uygundur. En yoğun kullanılan ülkeler Amerika ve Almanya ülkeleridir. Uzun ömürlü bir malzeme olması ise birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılmasını sağlamıştır.

Mermer Kalitesi Her Zaman Önemlidir

Mermer nasıl temizlenir sorusu ile birlikte ilk akla gelende kalitesidir. Kalite olarak bakıldığında ilk olarak anlaşılacak ve bakılacak noktası yüzeyinde boşluk olmamasıdır. Yüzeyinde çatlak olan mermer kalite olarak düşük bir kalitededir ve kullanılacak noktaya göre belirlenmelidir. Diğer önemli nokta cilasıdır ve bunu da yüzey parlaklığından anlamak mümkündür. Kesim aşaması düzgün kesilmiş olmalı ve çatlamış yüzey olmamalıdır. Tüm bu kriterler mermer kalitesini anlamaya yardımcı olmakla birlikte işleme başlamadan önce kullanılacak yere göre numune talep etmek daha sağlıklı bir başlangıç sağlayacaktır.

Mermer Nasıl Temizlenir
Mermer Nasıl Temizlenir

Mermer Temizleme İşlemi Ve Aşamaları

Mermer nasıl temizlenir sorusu ile karşı karşıya kalmayalım diye bu konu ile de ilgili bilgi sahibi olmak gereklidir. Temizleme işlemi her alanda olduğu gibi mermer alanında da dayanıklılık ve görünüm için gerekli bir olaydır. Bakım ve temizlik yapılan ürün hem daha iyi gözükür hem de dayanıklılık süresi daha uzar. Temizleme işlemi olarak ilk yapılacak aşama hafif bir deterjandan yardım alarak yüzeyi yumuşak bir silmektir. Düzenli olarak bu bakım yapıldığı zaman mermerin ömrü daha da uzun olacaktır. Sonraki aşama olarak deterjan ile silinen yer iyice durulanıp temiz bir bez yardımı ile kurulanır. Eğer mermerin üzerine bir şey bulaşıp dökülme durumu mevcutsa hiç zaman kaybetmeden silinme işlemi gerçekleşmelidir.

Ev Ve Benzeri Kullanım Alanlarında Mermer Temizliği

Mermer nasıl temizlenir diye en çok araştırma yapan kişiler ev ve iş yerlerinde mermer eşyaları olan ve mermer kısımlara sahip olanlardır. Geleneksel mutfak tezgâhlarında zeminlerde ve banyolarda mobilyalarda kullanılan mermer temizlendiği sürece kullanım süresi daha uzun ve dayanıklılık bakımından daha verimli hale gelir. Aslında dezavantajları da mevcuttur ama yapısı itibari ile kullanışlı olduğu için tercih edilmektedir. Dezavantajları arasında kolayca lekelenmesi hemen aşınması ve bakımını iyi yapmayı sayabiliriz.

Mermer Bakımında Ve Temizlenmesinde Yapılması Gerekenler

Mermer nasıl temizlenir dendiğinde kişilerin tecrübelerine dayanarak birçok madde çıkar karşımıza bunlar denenmiş pratik bilgilerdir. Öncelikle bakımı mutlaka atlanmadan yapılmalıdır. Bakımı içinde mermeri çiziklerden korumak ilk öncelik sırasındadır. Çiziklerden korumak içinse direk sivri eşyaları mermer üzerine koymamak narin davranmak gereklidir. Gerekli görüldüğü takdirde eşya altlarına mermer üzerine koymadan önce nihale keçeden yapılma kumaşlar konmalıdır. Mermer sık sık temizlenmelidir. Lekeler temizlenmeyip kaldığı takdirde hem temizliği zor bir hal alıp hem de yüzey aşınma ihtimali söz konusu olacaktır.

Mermer Nasıl Temizlenir
Mermer Nasıl Temizlenir

Mermer Temizliğinde Ufak Detaylar

Mermer nasıl temizlenir dendiği zaman ilk akla gelen nemli bez olmalıdır. Tüm yüzeylerde aslında yapılması gereken mermer içinde geçerli olup ilk temizlik mutlaka nemli bir bez yardımı ile yapılmalıdır. Nemli bezi ılık su ile ıslattıktan sonra temizleme işlemi gerçekleşip güzel sonuçlar alınacaktır. Mermer yüzeylerde nasıl bir temizlik yapılırsa yapılsın mutlaka kurulama ve durulama yapmak gereklidir. Eğer kurulama güzel yapılmaz ve nemli kalırsa bırakılırda mermer üzerinde leke oluşumuna çok müsait bir yapısı vardır.

Mermerin derin temizliği yapılması gerektiği durumlarda doğal temizleyicilerde kullanılmasında fayda vardır. Bu doğal temizleyiciler kullanırken de dikkat etmek gereklidir örneğin asla sirke kullanılmamalıdır. Sirke mermer yüzeyini temizlerken aşınmasına sebebiyet verir. Açık renkli mermer yapıların temizlenmesi sırasında hidrojen peroksit kullanılması üreticiler tarafından önerilmektedir.

Mermer Temizliğinde Farklı Bez Türleri

Bir başka temizleme bakım ve parlatma yöntemi de güderi bez ile mermer yüzeyi silmektir. Güderi yumuşak bir kumaştan yapıldığı için parlatma ve kurulamak için seçilmesi uygun görülen bir bezdir. Mermer kimyasallardan zarar görme özelliğine sahip olduğu için cilalamak da işe yarar bir yöntemdir. Bu cilalama işlemi için ise ticari mermer cilaları kullanılması önerilir. Bu sayede bakımı yapılan ve temizliği yapılan mermer her zaman dayanıklılığını koruyup ilk günkü gibi yeni ve sağlam kalacaktır.

İlginizi çekebilicek yazılarımız:Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.