7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Parlatıcı

Mermer Parlatıcı

Mermer parlatıcı bulmak evinde mermer yüzeyi olan kadınlar için önemli bir sorun. Ayrıca bu sorun, mermer yüzeyli lokanta, kafe ve restoranlar için de ciddi bir problemdir. Mermer yüzeyler parlak görünmezse içerisinde mermer bulunan bir mekân temiz ve ferah görünmez. O yüzden mermer yerlerin hem temizlenmesi hem de eğer renkleri solmuşsa parlatılması gerekiyor. Düzenli bir şekilde temizlenir ve bakımı yapılırsa mermerler solmaz ve çok uzun bir süre pırıl pırıl kalabilir. Ancak hem temizlenmesi hem de parlatılması konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Mermer yüzeylerin temizliği ve parlatılması konusunda bu yazıda önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Mermer Parlatıcı ve Mermerlerin Temizlenmesi

Mermer parlatıcı satın almadan önce unutmamalısınız ki mermerlerinizi her gün Arap sabunu ile temizlemelisiniz. Günlük ya da iki ya da üç günde bir temizlik yapıyorsanız mermerleriniz için Arap sabunu dışında bir temizlik malzemesi kullanmayın. Çünkü çok keskin ve asit içerikli temizleyiciler mermerlerinize zarar verir. Günlük temizlik dışında mermerlerinizi belirli aralıklarla soda ve tebeşir tozu karışımlı bir suyla temizlerseniz daha parlak kaldıklarını görebilirsiniz. Soda mermerlere zarar vermeyen en iyi temizleyicilerden birisidir. Hemen her evde bulunan soda ya da karbonat dışında, limon ya da sirke gibi doğal temizleyiciler de kullanmayın. Bu gibi maddeler de mermerlere zarar verir. Ayrıca mermer yüzey mutfakta ise portakal ya da limon suyu aktığında hemen silmenizi öneririz. Kola ya da şarap lekesi de mermere zarar verebilir. Çünkü bunlar asit içeren yiyecek ve içeceklerdir. Asit de mermerlerin en büyük düşmanıdır. Yağ lekesi için bir kaç damla benzin damlatılmış su, mürekkep gibi lekeler için de bir kaç damla çamaşır suyu ve amonyak kullanabilirsiniz. Ama bunları kullanırken de bir kaç damlayı geçmemeye özen göstermelisiniz.

Mermer Parlatıcı ve Mermer Cilası

Mermer parlatıcı ve mermer cilası arasında aslında bir fark yoktur. Piyasada satılan mermer parlatıcı taşlara çok güvenmemelisiniz. Bunun yerine güvenilir bir markanın polimer cilasını satın alabilirsiniz. Ya da bu işi daha profesyonel bir firmaya bırakırsınız. Onlar da sizin yerinize kristalize cila ile mermerlerinizi parlatabilir. Bu iki cila arasında temel bir fark vardır. Polimer cilanın uygulaması çok daha kolaydır. Evde kendi imkânlarınızla da siz bu uygulamayı yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir paspastır. Ama bu cila çok uzun ömürlü değildir. Kristalize cila ise mermerin bütün yüzeyi tarafından derinlemesine emilen ve çok daha uzun ömürlü bir ciladır. Dolayısıyla maliyeti biraz daha yüksek ve ayrıca da özel bir makine olduğu ve profesyonellik gerektirdiği için bir firmaya yaptırılması gerekiyor. Ama siz kendi imkânlarınızla evde mermer cilası yapmak isterseniz piyasada satılan polimer cilalardan güvenilir bir markayı seçebilirsiniz.

Mermer Parlatıcı ve Polimer Cila

Mermer parlatıcı olarak evde uygulama için size önereceğimiz şey polimer ciladır. Peki, bu cilayı nasıl yapacaksınız. Polimer cila genel olarak sıvı ya da sprey olarak satılıyor. Önemli olan dikkatli kullanmanız ve uygun miktarda sürmeniz. Yaklaşık olarak beş metrekareye 100 ml bir cila döküp, daha sonra paspas ya da mermer süngeri ile yavaş yavaş mermer zemine yedirerek sürebilirsiniz. Önemli olan bütün yüzeye eşit bir şekilde dağıtabilmeniz. Tabi bu işleme başlamadan önce mermer yüzeyi etrafını kapatıp kimsenin geçmemesini sağlamalısınız. Ayrıca cila döküp zemine yedirme işlemini bir kaç defa tekrarlamanız gerekiyorsa önce bir saat kadar sürdüğünüz yüzeyin kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ama en son dört saat kadar beklemeniz gerekiyor. Bekledikten sonra kullanıma açabilirsiniz.

Mermer Parlatıcı ve Kristalize Cila

Mermer parlatıcı maddeler arasında en etkili olanı ise kristalize ciladır. Bu cilanın sürülmesi için özel bir makine gereklidir. Bir firma ile anlaşarak siz de mermer yüzeylerinizi kristalize cila ile parlatabilirsiniz. Bunun için de öncelikle mermer yüzeyin temizlenip kurutulması gerekiyor. Bütün cilalama işlemlerinden önce temizlik işi şarttır. Yüzey iyice temizlenip kurulanmamışsa başka parçalar cilayla karışabilir. Bir diğer önemli nokta da cila yapmadan önce eğer önceden cila yapılmışsa onların temizlenmesi işidir. Bütün bunları tamamlayıp mermer yüzeyi insanlara kapattıktan sonra makinenin altına bir keçe yerleştirilerek bütün yüzey cilalanır. Yine üzerinden bir kaç defa geçilmesi gerekiyorsa kuruduktan sonra bu işlem tekrar yapılabilir. Ne kadar yapılacağına siz kendiniz karar verebilirsiniz.

Mermer Parlatıcı ve Her Zaman Parlak Zeminler

Mermer zeminler girdiği her mekâna ferahlık katar. Pırıl pırıl ve kusursuz yüzeyi de ortama temizlik hissi sağlar. Bu yüzden özellikle yemek sektöründe çalışanlar mermer yüzeyler kullanmayı tercih eder. Ama solgun ve yıpranmış bir mermer görüntüsü bütün dekoratif özelliğinin kaybolmasına neden olur. Mermer yüzeyler en dekoratif yüzeyler arasındadır. Parlaklıklarını kaybettikleri zaman ise hiç hoş görünmezler. Böyle olduğu takdirde girdikleri ortama temizlik ve ferahlık katmaları da mümkün değildir. Mermer yüzeylerinizin her zaman pırıl pırıl kamasını sağlamak için düzenli olarak bakımını yapmanız ve de kullanırken özen göstermeniz şarttır.

Mermer Parlatıcı ve Mermer Kullanımı

Ev ve iş yerlerinde mermer kullanımında önemli olan konulardan birisi de mermerlerin bakımıdır. Mermerlerinize özen göstermezseniz çok sık cilalamanız gerekebilir. Mesela mutfakta mermer tezgâh ya da yüzey kullananlar bu yüzeyleri sıcak tencerelerden uzak tutmalıdır. Mermerin yapısını bozabilecek olan sıcaklık her zaman parlak kalmasını da engeller. Öte yandan mermerlerde yer alan lekelerin temizliğinde de kesinlikle mermere zarar vermeyecek maddeler tercih edilmelidir. Aksi takdirde cilalamanız şarttır. Evde cilalamak isteyen ve mermer parlatıcı arayanlar polimer cilalardan faydalanabilir. Kristalize cila ise özellikle iş yerlerinde çok daha uzun bir süre istenen parlaklık için tercih edilebilir.

İlginizi çekebilecek yazıalrımız:Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.