7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Parlatma

Mermer Parlatma

Mermer parlatma evimizin çok daha güzel ve yeni gibi görünmesi için önemlidir. Mermerler parlak ve dikkat çekici görünümleri ile hem dekoratif hem de çok daha temizlik ve ferahlık hissi veren bir dekorasyon malzemesidir. Ama zamanla dış faktörlerin etkisi ve başka nedenlerden dolayı rengi değişir ve de parlaklığını kaybedebilir. Mermerlerinizin rengini kaybetmesi ve solması gibi bir durumda neler yapabileceğinize dair size bazı bilgiler vereceğiz.

Mermer Parlatma Nasıl Yapılır?

Mermer parlatma için ilk akla gelen ve en etkili çözümlerden birisi cilalama yöntemidir. Mermerlerinizin yeniden tam anlamıyla parlak ve etkileyici görünmesi için cilalama kesin çözümlerden birisidir. Genel olarak mermer parlatma için manuel olarak çalıştırılan bir cilalama makinesi kullanılmaktadır. Ayrıntılı ve zor bir işlemdir. Ama sonucunda mermerlerinizin yeniden istediğiniz kadar parlak ve güzel görünebilir. Bu işlem genel olarak profesyonel firmalara yaptırılır. Bu konuda bilgi aldıktan sonra herhangi birisi ile görüşebilirsiniz.

Cilalama Yöntemi ile Mermer Parlatma

Mermer parlatma işlemini cilalama yöntemiyle yapar ya da yaptırmayı tercih ederseniz, mermerin dış yüzeylere karşı daha korunaklı olmasını ve her zaman daha dekoratif görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer cilalama yapacaksanız öncelikle yapılacak olan bölgeyi işaretlemeli ve kimsenin giremeyeceği bir şekilde düzenlemelisiniz. Daha sonra da buranın temizlenip kurutulduğundan emin olmalısınız. Ayrıca daha önceden cilalanmış bir mermer zemin ise önce eski cilanın kimyasal temizleyiciler ile sökülmesi de gerekiyor. Polimer ya da kristalize cila en çok tercih edilen cilalar arasındadır. Beyaz olduğu için süt cila olarak da bilinen polimer cilanın paketinden biraz alınarak paspas yapıyormuş gibi mermer yüzeye yedirilmesi gerekir. Bu işlemin bir kaç kez tekrarlanması daha iyi olur. Ama her seferinde tamamıyla kuruduğundan emin olmalısınız. Kuruması için en az bir saat, son olarak işlemin tamamlanıp mermer yüzeye insanların girmesi için beş saat beklemelisiniz. Ardından nemli paspasla üzerinden geçerek kullanıma açabilirsiniz.

Kristalize Cila ile Mermer Parlatma

Mermer parlatma işlemini polimer cila ile yaparsanız daha ekonomik ve pratik bir çözüm bulmuş olursunuz. Ama aynı zamanda bu cila kristalize cilaya göre daha dayanıksızdır. Kristalize cila ise kimyasal içeriği daha yoğun olan ve de zeminle iyice kaynaşması gereken bir ciladır. Genel olarak bu cilalama yöntemi için profesyonel bir firma seçilebilir. Çünkü kesinlikle bir cila makinesi ve biraz daha profesyonel bir çalışma gerektirir. Yine bütün eşyalardan arındırılan ve insanların girmesine izin verilmeyen mermer yüzey iyice yıkanır. Bu yıkama işleminin de bir makineyle yapılması daha iyi olur. Altına keçe yerleştirilen bir cila makinesi kristalize cilayı zemine belirli aralıklarla püskürterek zemine iyice yedirir.

Kuruduğundan emin olduktan sonra bu işlem de birkaç kez tekrarlanabilir. Zeminin ne kadar ihtiyacı varsa o kadar tekrarlanması gerekebilir. Eğer 3 ya da 4 kat cila yapılacaksa toplam süre dört ya da beş saati bulabilir. Ama işlem tamamlandıktan sonra zemin hemen açılır. Daha fazla beklemenize gerek yoktur. Sonuçtan kesinlikle memnun kalırsınız. Ve de mermerlerinizin çok daha uzun süre parlak kaldığını görebilirsiniz.

Mermer Parlatma Konusunda Bazı Püf Noktaları

Mermer parlatma işlemine daha az ihtiyaç duyulması ve mermerlerinizin daha uzun süre parlak kalması için bazı öneriler de sunabiliriz. Öncelikle mermerlerin temizlenmesi konusunda bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bazı kirli yüzeyler için asit içeriği yoğun olan kimyasal temizleyiciler etkili olabilir. Ama bu durum mermerler için geçerli değildir. Mermer bir zemin kesinlikle asitli bir temizleyici ile temizlenmemelidir. Bunun dışında bazı ev hanımları, limon suyu, limon yağı ya da sirkeyi evlerde temizlik için kullanır. Bunlar her evde bulunan ve etkileyici sonuçlar veren malzemeler. Ama mermerler için bu durum geçerli değildir. Mermer yüzeylere kesinlikle limon suyu ya da sirke ile temizlik yapılmamalıdır.

Mermer Parlatma ve Mermer Temizliği

Mermer parlatma işlemine daha az ihtiyaç duymak için mermerlerin nasıl temizleneceği ile vereceğimiz bilgilere dikkat etmelisiniz. Evde ya da bir işletme mermer yüzeyleri kendi imkânlarınızla temizleyecekseniz, bir kova su içerisine, yaklaşık iki yemek kaşığı kadar toz halindeki soda, yine aynı miktarda tebeşir tozu ve bir kaşık kadar da sünger taşı tozu eklemelisiniz. Bu karışım sıvıdan çok bir macun kıvamına gelir. Daha sonra siz de bir sünger yardımı ile bu macun kıvamlı temizleyici bütün mermer  yüzeylere yedirirsiniz. Daha sonra ise bol su kullanarak yıkayıp kurularsınız. Bu temizlik haftada bir ya da ayda iki kez düzenli yapıldığında mermerler daha uzun süre parlak kalabilir. Ama her gün temizlemeniz gereken bir zeminse de Arap sabunu ilave edilmiş suyla temizleyebilirsiniz.

Mermer Parlatma ve Lekelerin Çıkarılması

Mermer parlatma konusunda önemli olan bir diğer nokta da üzerindeki lekelerin nasıl çıkarılacağıdır. Bunun için de daha önce belirttiğimiz gibi kesinlikle asitli bir temizlik maddesi tercih etmeyin. Bu mermerlerinizin zarar görmesine ve daha kısa sürede parlaklığını yitirmesine neden olur. Sadece bir kaç damla eklenmiş bir çamaşır suyu bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer mermer zemin üzerinde çok fazla yağ lekesi varsa temizlik suyuna benzin eklenebilir. Ama mürekkep ya da buna benzer bir leke varsa oksijenli su daha iyi olur. Her ne ile temizlerseniz temizleyin ardından bol su ile yıkamanız şarttır. Eğer mutfak tezgâhınız mermerse kesinlikle sıcaktan ya da sıcak tencerelerden uzak tutun. Yemek piştikten sonra tencereyi mermer zemine koymamaya özen gösterin. Evimizin ya da iş yerimizin her yeri düzenli temizlendiğinde ve dikkatli olunduğunda çok daha uzun bir süre parlak ve dekoratif kalabilir. Önemli olan sizin düzenli ve dikkatli bir şekilde temizlemeniz ve bakım yapmanızdır.

İlginiz Çekebilecek Yazılarımız: Beylikdüzü Temizlik Şirketleri

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.