7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer temizliği nasıl yapılır? Mermer temizliğinde nelere dikkat edilmeli?  Mermer günlük hayatımızın birçok bölümünde kullandığımız, özellikle de mutfak dekorasyonunda sıkça tercih ettiğimiz bir materyaldir. Bu yüzden sıkça kir ve leke gibi problemlerle karşılaşırız. Peki, mermer temizliği nasıl yapılır? Ve nelere dikkat etmeliyiz.

Mermerdeki Kir ve Lekelerin Sebepleri?

Mermer temizliği nasıl yapılır? Sorusunun birçok cevabı var. Mermer temizlemek için farklı yöntemler kullanabiliriz. Ancak önce kir ve lekeleri nasıl önleriz ona bakalım. Mermerde oluşan kir ve lekeler için çözümlerden bahsedeceğiz. Ancak öncelikle mermerde oluşan lekeler neden oluşur ve nasıl önleriz onlardan bahsedeceğiz.  Mermer kireç taşının bir akrabasıdır. Bu yüzden temizliğinde kullandığımız bazı temizlik malzemeleri, bazı meyvelerde bulunan asit ve şarap gibi bazı alkollü içeceklere karşı hassastır. Bu yüzden mermerin üstüne dökülen bu tür sıvılar aşınmaya ve tahribata sebep olur. Kahve gibi içeceklerin içinde bulunan bazı maddelerde mermerlerde lekeye sebep olabilir.

Mermerde Kir ve Lekeleri Önlenmesi

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır? Diye sorulursa eğer yukarda bahsettiğimiz mermerdeki leke ve kirlere karşı, masa sehpa gibi mermer olan mobilyalarınızda bardakaltlığı ve nihale kullanmak çok basit bir yöntemdir. Sıcak tencere ve tabaklarınızı direk mermere temas edecek şekilde koymanız mermere zarar verir. Sıcak mutfak eşyalarınız altılık kullanmadan mermere koymayınız. Mermerin gözenekli yapısından dolayı emici özelliği vardır. Katı ya da sıvı mermerinize dökülen bir şeyi bekletmeden silin. Mermerlerinizi yumuşak bez kullanarak temizleyin.

Mermerlerinizi fırça ya da sert yüzeyli bezlerler temizlemeniz, mermerinizi aşındırabilir. Mermerinizi ıslak bırakmamanızda fayda var her temizlik sonra kurulamanız iyi olur. Çamaşır suyu gibi ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerini mermer temizliğinde asla kullanmayınız, aksi takdirde mermeriniz de aşınma ve tahribata sebep olursunuz. Ayrıca düzenli olarak basitçe temizlenen mermerlerin, özel çaba sarf etmenize gerek olacak kadar kirlenme ve lekelenme görülmez.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?
Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

 Mermer Temizleme Yöntemleri

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır? Sorusuna verilebilecek birçok cevap var. Öncelikle mermer temizliğini zorlanmadan yapmanın en basit yolu kir ve lekenin birikmesini beklemeden düzenli olarak temizlemektir. Mermer temizliğinde kullanmak için evdeki malzemelerden faydalanılabilir. Bazı mermer temizleme yöntemleri;

  •  Karbonat ile mermer temizliği

Karbonat genel manada temizlikte çok fazla kullanılır. Mermer temizliğinde de etkili yöntemlerdendir. Öncelikle mermerinizin temizlemek istediğiniz lekeli yerini ıslak bez yardımı ile nemlendirin. Daha sonra bir kabın içinde karbonat ile suyu lapa bir karışım elde edecek şekilde karıştırınız. Elde edilen lapa karışımı önceden nemlendirdiğiniz bölümün üzerine sürünüz. Karışımı sürdüğünüz kısmı streç film ile kaplayın ve 24 saat beklemeye bırakın. Bekleme süresi bittikten sonra streç filmi kaldırın ve nemli bir bez ile o bölgeyi temizleyin. Bölgeyi temizledikten sonra farkı sizde göreceksiniz. Eğer bölgede su lekesi kaldı ise orayı mikro fiber bez ile kurulayınız.

  • Oksijenli su ile mermer temizliği

Oksijenli su mermer temizliğinde diğer bir etkili yöntemdir. Mermerin temizlemek istediğiniz bölümüne oksijenli su ile ıslatın. Daha sonra ıslatmış olduğunuz bölgeyi streç film ile örtün ve 24 saat beklemek üzere bırakın. 24 saat sonra streç filmi kaldırın. Oksijenli suyu ıslak bir bez ile siliniz. Eğer mermerde su lekesi kaldıysa mikro fiber bez ile kurulayınız. Sonuçta mermerinizde leke kalmadığını sizde görmüş olacaksınız.

  • Limon ve tuz ile mermer temizliği

Limon ve tuz genel ev temizliğinde de bazı yerlerde kullanılır. Mermerde ki lekeleri çıkarmak ve temizlemek içinde limon ve tuz iyi bir yöntemdir. Mermerinizde temizlemek istediğiniz bölümün üstüne tuz dökünüz. Daha sonra üzerine limonda ekleyerek iyice ovalayınız. Sonrasında su ve bez yardımı ile mermerinizi temizleyiniz. Mikro fiber bezle kuruladıktan sonra. Mermerinizdeki kirlerin ve lekelerin ortadan kalktığını göreceksiniz. Limonu ve tuzu çok fazla mermerin üstünde bekletmemeye dikkat ediniz. Eğer çok fazla bekletirseniz limonun içindeki asit mermerinize zarar verebilir.

  • Meyve suyu ile mermer temizliği

Meyve suyu ile mermer temizliği kulağa biraz farklı geliyor. Ancak meyve suyu da mermerdeki lekeleri çıkarma da ve temizleme de etkili bir malzeme. Alacağınız herhangi bir meyve suyunu mermerinizde temizleyeceğiniz bölüme dökünüz. Daha sonra bez yardımı ile iyice ovalayıp siliniz. Su ile iyice silip kuruladıktan sonra meyve suyunun mermer temizliği için etkili olduğunu sizde göreceksiniz.

  •  Sirke ve limon ile mermer temizliği

Sirke ve limonda genel manada temizlikte kullanılan ürünlerdir. Tabi ki mermer temizliğinde de kullanılması normal bir durum. Mermerde temizlemek istediğiniz kısma biraz limon suyu ve sirke dökünüz. Daha sonra bir bez ya da sünger ile siliniz. Mermeri tekrar silip kuruladıktan sonra farkı göreceksiniz. Sirke ve limon ile temizlikte çok fazla zaman harcamamanızda fayda var. Eğer sirke ve limon mermer ile uzun süre temas ederse mermerinizde aşınma ve tahribata yol açabilir.

  •  Tebeşir ile mermer temizliği

Mermer temizliğinde tebeşirinde kullanılması biraz ilginç bir durumdur. Ancak kullandıktan sonra işe yaradığını göreceksiniz. Birkaç tane tebeşiri kırınız ve toz haline gelinceye kadar eziniz. Toz haline geldikten sonra temizlemek istediğiniz bölüme o tozu dökünüz. Yumuşak nemli bir bez ile tebeşirli bölümü siliniz. Bir süre bu işlemi yaptıktan sonra o bölgeyi tekrar silip kurulayınız. Tebeşirinde mermer temizliğinde faydalı bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

  •  Nişasta ile mermer temizliği

Mermer temizliği nasıl yapılır? Sorusunu sorduğunuzda nişasta ile yanıtını duymayı pek beklemezsiniz. Ama mermer temizliğinde nişasta da kullanılan yöntemlerdendir. Özellikle de yağ lekelerini çıkarmada oldukça etkili. Temizlemek istediğiniz bölümün üstüne mısır nişastasını serpiniz. Daha sonra streç film ile kapatıp 24 saat bekletiniz. 24 saat sonra streç filmi kaldırıp o bölgeyi silip kuruladıktan sonra lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.Sizlere detaylı temizlik maddesi Amonyak nerede satılır  makalemizden bilgi almayı öneriyoruz.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.