7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliği  nasıl yapılır? sorusunun yanıtını merak eden birçok kadın bulunuyor. Mutfak evimizin en çok kullanılan ve bu sebepten dolayı da en çok kirlenen yerlerindendir. Yemek yeme ihtiyacımızı buradan giderdiğimiz için sürekli temiz ve dezenfekte edilmesi gereken alanlardan bir tanesidir.Mutfak içinde yapılan her yemekten sonra mutfak tezgahı,bıçaklar,sebze tahtaları ve tencereler bekletilmeden yıkanıp kaldırılmalıdır.

Mutfak Temizliği Genel Bilgi

Mutfak temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı için birçok pratik ve genel bilgi bulunuyor. Bu makalemizde mutfakla alakalı tüm temizlik yollarını ayrıntılı olarak aktaracağız.  Mutfağınızı temizlemeye başlamadan önce mutfağınızı toparlamamız gerekiyor. Tezgâhta veya dışarıda gıda vesaire varsa kaldırılmalıdır. Çünkü temizlik esnasında bazı kimyasallar kullanmak zorunda kalabiliriz. Bu kimyasal ürünlerin gıdalarımıza geçmesini istemeyiz. Mutfak masasının üstündekileri de kaldırmalı ve böylelikle daha kolay bir temizlik için kendimize yer açmış oluruz. Mutfağımızın yerindeki halıyı da  kaldırdıktan sonra temizliğimize artık başlayabiliriz.

Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

Mutfak temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı püf noktalarını kullanarak çok rahat şekilde temizlik yapabilirsiniz. Mutfak temizliği en yukarıdan aşağı doğru yapılmalıdır. Örneğin mutfak dolaplarının en üstünden başlayarak aşağı doğru temizleyerek inilmeli. En son yer silinmelidir. Mutfağımızda en sık kullandığımız buzdolabı, fırın, ocak, davlumbaz gibi ürünleri de düzenli olarak temizlersek evimizde daha kolay temizlik yapabiliriz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir:Evi Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları

Mutfak Temizliğinde Buzdolabı Temizliği

Mutfak temizliği nasıl yapılır? Sorusunun ilk cevabı mutfak temizliğine buzdolabından başlanmalıdır. Buzdolabının içindeki malzemeler boşaltılıp yıkanmalı onlar kururken dolabınızın içindeki rafları söküp bulaşık makinesine yerleştirin. Buzdolabındaki cam raflar çıkarıp elinizde yıkayabilirsiniz. Sonrasında buzdolabınızın içini hafif ıslak bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Eğer buzdolabınızın fişi takılı şekilde temizlik yapacaksanız bezinizi fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Eğer mümkünse temizlik sırasında buzdolabınızın fişini çekin. Yine temiz ve nemli bir bezle buzdolabınızın dışını silebilirsiniz. Buzdolabınızın dışını sildikten sonra yıkanan rafları ve yiyecekleri tekrardan buzdolabını yerleştirebilirsiniz.

Mutfak Temizliğinde Bulaşık Makinesi ve Fırın Temizliği

Bulaşık makinesinin doğal yöntemlerle temizlemek isterseniz içine 1 yemek kaşığı karbonat döküp ve deterjan gözüne de alabildiği kadar beyaz sirke ekleyip en yüksek derecede çalıştırın. Bu sırada bulaşık makinesinin dışını da  silebilirsiniz. Fırınınızı da doğal bir yöntemle temizlemek isterseniz size şu karışımı tavsiye edebiliriz.

Bir kaba 1 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay bardağı beyaz sirkeyi ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Beyaz sirke ve karbonatla yaptığınız macun kıvamındaki el yapımı karışımla güzelce fırınınızın içini silebilirsiniz. En son fırının dışını da silip fırın ve bulaşık makinesi temizliğinde bitirmiş oluyoruz.

Mutfak Temizliğinde Mutfak Dolabı Temizliği

Sıra geldi mutfak dolaplarının temizliğine. Mutfak dolaplarınızı önceden de söylediğimiz gibi en tepeden başlayarak temizlemelisiniz. Öncelikle dolapların içlerini boşaltın. Bir kovaya yağ çözücü, 1 tatlı kaşığı kadar sıvı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı kadar çamaşır suyu ekleyin. Önce mutfak dolaplarının en üstünü silmelisiniz. Buradan tozlar aşağı ineceğiz için tekrardan temizlemek zorunda kalmayacaksınız. Sonrasında en üstten başlayarak mutfak dolaplarının raflarını silin. En son yine en üstten başlayarak mutfak kapaklarını temizleyin. Böylelikle mutfakta oluşan yağlardan kolayca kurtulacaksınız. Mutfak dolaplarının önce içlerini sonra kapaklarını bu karışımla güzelce silin.

Mutfak temizliğinde sıra geldi fayans temizliğine. Fayanslarınızı da çamaşır suyu ve yağ çözücü ile silebileceğiniz gibi yine kimyasal kullanmayanlar için bir kova ılık suyun içine yarım çay bardağı kadar beyaz sirke ve 5-6 parça limon tuzu ekleyin ve eritin. Bu karışımla fayanslarınızı silin. Mis gibi parıldayan fayanslara sahip olabilirsiniz.

Şimdi sıra  geldi ocak ve davlumbaz temizliğine. Ocak ve davlumbazınızı yine yağ çözücü ile temizleyebilirsiniz. Eğer ankastre ürün kullanıyorsanız daha parlak gözükmesi ve su izini yok etmek için bebe yağını bir pamuğa döküp silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ocak ve davlumbazınız tertemiz olacaktır.

Mutfak Temizliğinde Mikrodalga Temizliği

Mutfağınızda eğer mikrodalga kullanıyorsanız mikrodalga temizlemesinin oldukça kolay bir yöntemi var. İçine gıda koyduğumuz için kimyasallar ile temizlenmesini tavsiye etmiyoruz. Yağdan kirden kolayca kurtulmak için yarım limonu mikrodalganın içine yerleştirin ve yaklaşık 5 dakika boyunca mikrodalgayı nasıl çalıştırın. Limon hem mikropları kıracak hem de yağların yumuşamasını sağlayacak. Sonra hafif nemli bez ile mikrodalganızın  içini temizleyebilirsiniz. En son dışını da silip mikrodalga temizliği de bitirmiş bulunuyorsunuz.

Mutfak temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabında mutfak tezgâhları da önemli bir yere sahiptir. Mutfak tezgâhınız mermer ise çamaşır suyuyla temizleyebilirsiniz. Fakat kimyasal kullanmak istemeyenler için de bir karışım önerimiz var. Bir kovanın içine bir su bardağı kadar beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı Arap sabunu karıştırarak silebilirsiniz. Hem parlamasını hem de kirlerden alınmasını sağlayacaktır.


Eğer mutfağınıza masa kullanıyorsanız masa ve sandalye yerinizde hafif bulaşık deterjanını beze sıkarak temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanın içindeki yağ çözücü özelliği masa sandalyenize yapışan yağlardan kurtaracaktır. Mutfak camınız içinde çok güzel bir tavsiyemiz var. Camların pırıl pırıl olmasını istiyorsanız bir kova suyun içine yarım çay bardağı kadar bebe şampuanı ekleyin ve bu karışımla camlarınızı silin. Kurulmaya gerek kalmadan camlarınızın yepyeni olduğunu göreceksiniz.

Mutfak Temizliğinde Yer Temizliği

Mutfak temizliği nasıl yapılır konulu makalemizin sonuna geldik. Artık son olarak yerleri temizleyip temizliğinizi bitireceğiz. Yerlerinizin parlamasını istiyorsanız bir kova suyun içine yarım çay bardağı bulaşık makinesi deterjanı dökün ve biraz çamaşır suyu ekleyin. Bu karışım mutfak tabanında olan yağları ve kirleri çıkaracak hem de yerlerinizin parlamasına sebep olacaktır. Mutfak dolaplarının temizliği bitti. Yorulduk fakat değdi. Her yer tertemiz dezenfekte edilmiş halde. Şimdi kahvenize yapıp ayaklarını uzatıp dinlenme vakti.

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.