7 Gün 24 Saat Kesintisiz Temizlik Hizmeti !
 Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır? Binaların sadece iç tarafları değil, dış cepheleri de temizlik istiyor. Yağan yağmurlar, hava kirliliği, fabrika dumanları, egzozdan dolayı oluşan isler gibi daha birçok etken sebebiyle kirlenen binaların dış cephesi yılda bir kaç kere temizlenerek eski güzel haline getirilmelidir. Böyle olduğunda görünümü değişmez ve eski yeniliğini daima korur. Formüllere ve dikkat edilecek bir kaç hususa önem verilerek dış cephelerin temizliği tamamlanmalı ve zamanında yapılması ihmal edilmemelidir.

Dış Cephe Temizliğinde Gerekli Malzemeler

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır? Her firma kendisine uygun olarak geliştirdiği yöntemlerle dış cephe temizliğini gerçekleştirir. Bu sebeple hepsinin de kendisine özel ekipmanı bulunur. Hal böyle olduğunda firmanın tarzına göre temizlik malzemesi ve ihtiyacı da belirlenir. Örneğin kimisi özel deterjanlar kullanırken bazı firmalar klasik deterjanları tercih edebilir. Veya bazıları geniş silecekleri seçerken kimisi dar ve uzun olanları tercih edebilir Ama sonuç olarak hepsinin ortak kullandığı bir takım malzemeler vardır ki bunlar; temizlik için gerekli kova ve deterjanlar, uzun saplı silecekler, yüksek binalar için asansörlü vinç gibi malzemelerdir.

Dış Cephe Temizliğinde Püf Noktalar

Dış cephe temizliği dikkat edilmesi gereken bir kaç ayrıntı bilindiği takdir de meşakkatli olan iş daha kolay bir hale gelir. Zira binaların dış cephe temizliği özellikle bilmeyen kişiler için oldukça zahmetlidir. Uzun ve yüksek binaların dışı, iç bölgeden temizlenmeye kalktığında farklı sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple dışarıdan asansörlü vinçlerden yardım almak önemli bir husustur. Ayrıca, kaliteli malzeme ile yapılacak temizlik de daha kaliteli sonuçlar doğuracaktır. Yine aynı şekilde uzun saplı vileda ve silecekler de tercih edildiğinde pek fazla zahmete girmeksizin, vinç üzerinde tehlikeye girmeksizin temizlik halledilmiş olur.

Dış Cepheler Nereden Temizlenir?

Dış cephelerin temizlik açısı aslında binanın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Eğer bina kısa ve küçükse içteki camlar vasıtası ile veya uzun merdivenler yardımı ile temizliği gerçekleştirilebilir. Fakat bina yüksek ve geniş ise yani merdiven yardımı ile temizlenmesi mümkün değil veya içten dış tarafın her yerine ulaşılması imkânsız ise böyle durumlarda asansörlü vinçlerden yardım alınarak, kat kat binanın her yeri rahatlıkla temizlenebilir. Yani dış cephe bu şekilde iki türlü temizlense de genelde tercih edilen vinç yardımı alınarak yapılan dış cephe temizliğidir.

Dış Cepheler Kaç Aşamada Temizlenir?

Öncelikle dış cephe temizliği için ön yıkama suyu hazırlanır. Buda iki şekilde olur. Birincisi, kimyasal dış cephe deterjanları ile su hazırlanır. İkincisi de kimyasal deterjan kullanmayanlar için doğal sirke ile hazırlanan temizlik suyudur. Sirke sayesinde hem kimyasal deterjan kullanılmamış olur hem de mikrop ve lekeler sirke ile giderilir. Bundan sonra yapılacak işlem ise direk uzun saplı silecekler aracılığı ile düz olmaksızın köpüklü suyu silmektir. Silecekleri yukardan aşağıya çekmemenin sebebi ise camlarda leke oluşturacağından dolayıdır. Bu sebeple silecekler s şeklinde çaprazlamasına çekilerek köpüklü su temizlenir. Hal böyle olunca dış cephe temizliği iki aşamada tamamlanmış olur.

Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Günler

Dış cephe adı üstünde dışarıdan gelen her türlü etkenden etkileneceği için bazı günlerde yapılmaması gerekir. Örneğin yağmurlu bir günde yağan yağmur dış cephenin temizliğini de alıp götürecektir. Bu sebeple dış cephe temizliği yağmurlu günlerde yapılmamalıdır. Yine aynı şekilde yapılmaması gereken bir diğer gün ise güneşin yoğun olduğu zamanlardır. Zira güneş ışınları ıslak camlarda leke oluşturduğu gibi dış cephede de oluşturması mümkündür. Bu sebeple bu iki günün dışında serin fakat yağmursuz günlerde dış cephe temizliğinin yapılması en uygun tercih olacaktır.

Dış Cephe Temizliğinde Firma Seçiminin Önemi

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?Dış cepheleri temizleyen firmaların önemi de temizlik kalitesi kadar mühimdir. Zir hizmeti alacağınız firmnın kalitesi, hem temizliğin kalitesini hem de ö denecek masrafın hakkaniyetle verilmesini sağlayacaktır. Eğer firma yeni açılmış, hiç dış cephe temizliği işlemi tecrübesi olmamış veya adı sanı daha önce duyulmamış bir firma ise hizmet almamak en iyisidir. Doğru bir tercih yapmak ve beklenilenden daha iyi bir sonuca ulaşmak için tecrübeli, işinde uzman ve eksiksiz ekipmanı olan bir firmadan hizmet almak gerekir. Bu aynı zamanda hem yapan hem de hizmeti gören kişi açısından da büyük bir kolaylık ve ferahlık sebebidir. Çünkü önemli olan temizlikten çok, memnuniyet duyguları ile ayrılmaktır.

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?

Binaların Dış Cephesi Daima Temizlenmeli Midir?

Pek de kolay bir işlem olmayan bina dış cephe temizliği, sürekli ve sık sık yapılmaz. Zaten zorlu ve meşakkatli olduğu gibi bazen binanın büyüklüğüne göre de uzun süren dış cephe temizliği yılın belli zamanlarında temizlenebilir. Örneğin kış ayları geçip de ilkbahar geldiğinde hava koşullarına dikkat edip takip etmek kaydıyla dış cephe bir kere temizletilebilir. Yine yoğun ve kalabalık olan yaz aylarını atlatıp kışa hazırlanılan sonbaharda da bir kere temizlendiğinde o yılki temizlik halledilmiş olacaktır. Çok gerektiğinde üçüncü bir temizlik yapılabilecekse de, iki kere yapılması genelde yeterli olacaktır.

Vinç Yardımı İle Temizlendiğinde Dikkat!

Bina Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?Yüksek ve geniş binaların vinçten başka bir vasıta ile temizlenmesi pek de mümkün değildir. Fakat böyle olduğunda dikkat edilmesi gereken durum da vardır. Vinç her ne kadar uzun ve yüksek katlara çıkmakta yardımcı olsa da, aynı zamanda tehlike de arz edebilir. Bu sebeple daha önce vinç üzerinde dış cephe temizliği yapmış kişilerin bu işlem için tercih edilmesi en doğru karar olacaktır. Aksi halde hiç tecrübesi olmayan kişilerin veya yükseklik korkusu olan kişilerin vinç üzerinde dış cephe temizlememesi her açıdan şiddetle tavsiye edilir.

İlgiizi çekebilecek yazılarımız:Beylikdüzü Temizlik

Whatsapp
1
Sorularınız mı var ?
Merhabalar,
Tuşba temizlik olarak buradayız hemen whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.